Apteczka dla alergika

Apteczka dla alergika

Objawy alergii można złagodzić lekami dostępnymi bez recepty. Preparaty antyhistaminowe sprzedawane bez recepty nie wyleczą alergii.

Mogą się jednak przydać w czasie wakacyjnych wyjazdów, kiedy w powietrzu jest mnóstwo pyłków roślin. Jakie leki mogą znaleźć się w apteczce alergika? Jak bezpiecznie je stosować?

Substancje czynne

Dostępne bez recepty leki antyhistaminowe mogą zawierać jedną z leczniczych substancji:
– loratadynę;
– feksofenadynę;
– cetyryzynę.

Leki obecnie dostępne w aptekach są lekami najnowszej generacji. Mają przedłużone działanie.

Jak bezpiecznie stosować leki antyalergiczne bez recepty?

Antyhistaminowe leki nowej generacji również mogą wywołać niepożądane skutki. Do tych, które mogą wywołać należą:

– ból głowy;
– senność;
– nudności;
– suchość w ustach;
– zaburzenia koncentracji.

Zaburzenia koncentracji i senność są niebezpieczne dla osób, które po zażyciu leku zamierzają prowadzić samochód. Dla własnego bezpieczeństwa i innych użytkowników dróg przed ich zażyciem należy przeczytać ulotkę informacyjną. Nie każdy lek antyhistaminowy może być bezpiecznie stosowany przez kierowców! Zanim alergicy sięgną po leki antyalergiczne bez recepty powinni skonsultować się z lekarzem. Jest to konieczne, jeśli dodatkowo przyjmują leki na chorobę wrzodową żołądka i dwunastnicy. Leki antyhistaminowe mogą bowiem wchodzić w interakcje z lekami stosowanymi w tej chorobie.

Zastrzyk, który może uratować życie

Alergicy mogą poprosić lekarza o wypisanie recepty na fastjekt. Jest to autostrzykawka, która zawiera substancję przeciwwstrząsową. Pamiętajmy, że organizm może zareagować na alergen szybko i bardzo silnie. Dochodzi wówczas do zagrażającego życiu wstrząsu anafilaktycznego. Fastjekst z substancją przeciwwstrząsową może uratować życie. Instrukcja, jak wykonać samodzielnie zastrzyk dołączona jest do opakowania.

Osoby, które cierpią na alergię wziewną powinny pamiętać, aby zawsze mieć przy sobie leki antyhistaminowe. Mogą to być nawet leki, które dostępne są w aptekach bez recepty. Warto pomyśleć także o fastjekt.

Przeczytaj również:

Leave a Reply