Badania nad lekami

Badania nad lekami

Kiedy zażywamy jakieś leki nie zastanawiamy się nad tym, jak wygląda proces ich wytwarzania. Jak więc powstają leki?

Lecznicze związki chemiczne

Niektóre z leków zawierają ekstrakty roślinne bądź inne naturalne składniki. Są także leki, które zostały stworzone w laboratoriach chemicznych. Wszystkie zawierają substancje, które pozytywnie wpływają na funkcjonowanie ludzkiego organizmu. Pomagają nie tylko zwalczać choroby, ale także zapobiegają ich rozwojowi.

Zanim leki trafią do aptek

Większość leków, które obecnie dostępne są w aptekach to efekt pracy farmakologów i chemików zatrudnionych przez fabryki farmaceutyczne. Opracowują oni leki bazując na wiedzy, której dostarczają im fizjolodzy i biolodzy, którzy posiadają ogromną wiedzę o tym, jak funkcjonuje ludzki organizm. Każdy nowy lek zanim trafi do powszechnej sprzedaży jest badany na wiele różnych sposobów. Badania te czasem trwają wiele lat. Każdy nowy lek jest najpierw badany na żywych komórkach na szklanych płytkach i w próbówkach. Następnie jest on testowany na zwierzętach, a dopiero na końcu prowadzone są testy kliniczne. Początkowo działanie leku bada się na niewielkiej grupie chorych złożonej wyłącznie z ochotników. Jeśli wyniki tych testów okażą się pozytywne lek jest testowany na większej grupie. Dopiero po wielu badaniach dokładnie sprawdzony lek może trafić do powszechnej sprzedaży lub lecznictwa zamkniętego. Badania nad lekami mają nie tylko udowodnić jego pozytywne działanie, ale także wykryć działanie szkodliwe.

Przyjmowanie leków

Każde lekarstwo powinniśmy zażywać bardzo ostrożnie w dawkach określonych przez lekarza lub zgodnie z dołączoną do niego ulotką – leki dostępne bez recepty. Pamiętajmy, że niewłaściwie zażyty, nieszkodliwy lek może wywołać groźne dla zdrowia skutki uboczne.

Badanie i produkcja nowych leków to proces, który trwa wiele lat i pochłaniający mnóstwo pieniędzy. Z drugiej jednak strony leki, które po przebyciu badań trafiają na rynek przynoszą koncernom farmaceutycznym wielomilionowe zyski.

Przeczytaj również:

Leave a Reply