Ból sutków podczas karmienia: jak sobie z tym poradzić?

Ból sutków podczas karmienia: jak sobie z tym poradzić?

Naturalne mleko matki zawiera wszystkie składniki, które są niezbędne do prawidłowego rozwoju dziecka. Dzieci, które są karmione mlekiem matki rzadziej cierpią na biegunki i kolkę. Karmienie piersią wzmacnia ich układ odpornościowy, zmniejsza także ryzyko zachorowania w przyszłości na takie choroby, jak cukrzyca, nadwaga, choroby układu krążenia. W początkowym okresie karmienia wiele kobiet uskarża się jednak na ból sutków. W jaki sposób można go złagodzić?

Jakie są przyczyny bólu sutków podczas karmienia?

Ból sutków podczas karmienia może mieć wiele przyczyn. Bardzo często jest on skutkiem zmian hormonalnych, które zachodzą w organizmie kobiety. Na ogół też mija on po mniej więcej siedmiu dniach od porodu. Bardzo często jednak przyczyną bólu sutków podczas karmienia jest uszkodzenie piersi albo ich choroby. Do uszkodzenia czy podrażnienia brodawek może dojść na skutek bardzo różnych czynników. Najczęściej powodem są:

  • nieprawidłowy sposób przystawianie dziecka do piersi;
  • nieprawidłowe chwytanie brodawki przez dziecko;
  • zagryzanie i ściskanie sutków przez dziecko podczas karmienia;
  • zbyt intensywne stosowanie laktatora.

Zaburzania mechanizmu ssania czy zastój pokarmu także mogą być przyczyną bólu sutków, zdarzają się one jednak stosunkowo rzadko. Przyczyną może być również zapalenie sutka.

Jak sobie poradzić z bolącymi sutkami?

Aby uniknąć problemu z bolącymi sutkami, warto przystawiać dziecko do piersi mniej więcej co godzinę, nie rzadziej niż co 2,5 godz. Częstsze karmienie zapobiegnie przepełnieniu się piersi. Kobiety, które korzystają z nakładek wchłaniających mleko powinny pamiętać o ich częstej wymianie. Po karmieniu warto też przemywać piersi przegotowaną wodą, naparem z szałwii lub solą fizjologiczną. Woda i napar muszą być oczywiście chłodna. Więcej porad na temat radzenia sobie z tym problemem znaleźć można pod tym adresem.

Bolące sutki podczas karmienia to problem wielu kobiet. Jeśli mimo stosowania domowych sposobów brodawki nie goją się, a problem zaczyna się nasilać (pierś jest zaczerwieniona i mocno bolesna), kobieta koniecznie powinna zgłosić się do lekarza.

Przeczytaj również:

Leave a Reply