Cera i jej rodzaje

Cera i jej rodzaje

Każda cera jest inna – fakt ten w istotny sposób wpływa na jej pielęgnację. Odpowiednio dobrane kosmetyki zapewniają nienaganny wygląd i doskonałe samopoczucie.

W sklepach kosmetycznych i aptekach znaleźć można preparaty adresowane do różnych typów cery, wybierając konkretną propozycję warto zwrócić uwagę na indywidualne cechy skóry, dobierając kosmetyk do typu cery.

Podstawowe typy cery

Istnieją różne rodzaje cery, począwszy od tłustej, poprzez mieszaną, a na suchej skończywszy. Poszczególne typy cery posiadają określone cechy, które w istotny sposób przekładają się na wybór kosmetyków i środków do pielęgnacji twarzy.

Najważniejsze typy cery to:
a) Cera normalna – występuje przede wszystkim u dzieci do okresu pokwitania, jest cielistoróżowa, gładka, jędrna i właściwie napięta, dobrze reaguje na czynniki atmosferyczne.
b) Cera tłusta – posiada kolor szarożółty, często jest blada po przebudzeniu – wynika to ze słabego ukrwienia. Jest dość gruba, błyszcząca, często posiada rozszerzone, widoczne pory oraz zaskórniaki. Dobrze reaguje na czynniki atmosferyczne i środki pielęgnujące, dość późno zaczyna się starzeć. Jest podatna na zmiany trądzikowe.
c) Cera sucha – jest jasna, cienka i mało elastyczna, często pojawiają się na jej powierzchni przebarwienia oraz rozszerzone naczynka krwionośne, posiada także skłonności do łuszczenia. Jest wrażliwa na mydło i wodę, szybko się starzeje.
d) Cera mieszana – łączy cechy cery suchej i tłustej – tłusty jest zazwyczaj środkowy pas, czyli okolice czoła, nosa i brody. Wykazuje skłonności do łojotoku, jak również wrażliwość na wodę i mydło, jest bardzo trudna w pielęgnacji.

Cera

Warto dodać, że każda cera – normalna, sucha, tłusta i mieszana, może mieć postać naczynkową, trądzikową lub wrażliwą, nietrudno więc zauważyć, że wymienione wcześniej rodzaje cery, w zależności od indywidualnych cech, mogą wymagać szczególnej pielęgnacji zarówno pod względem oczyszczania, jak i stosowanych kosmetyków.

Szczególnie wymagająca jest w tym przypadku cera naczynkowa oraz wrażliwa, w których przypadku poza odpowiednio dobranymi kosmetykami szczególnie ważna jest także codzienna dieta.

Przeczytaj również:

Leave a Reply