Choroby a leki na przeziębienie

Choroby a leki na przeziębienie

Popularne środki na przeziębienie dostępne są bez recepty. Osoby, które chorują przewlekle nie po każde z nich mogą sięgnąć bezpiecznie. W połączeniu z pewnymi lekami mogą wywołać niepożądane skutki uboczne.

Astma

Dla osób chorych na astmę nie wskazane są tabletki przeciwkaszlowe i syropy, w których składzie znajduje się kodeina. Substancja ta hamuje ataki suchego kaszlu, ale u osób chorych na astmę może prowokować skurcze oskrzeli. W przypadku astmy należy unikać także preparatów, w których substancją czynną jest deksometorfan. Substancja ta działa podobnie do kodeiny. Osoby, które chorują na astmę jej ataki mogą złagodzić tylko lekami zapisanymi przez lekarza, a w przypadku przeziębienia mogą korzystać z preparatów z paracetamolem.

Nadciśnienie

W przypadku nadciśnienia tętniczego nie są wskazane leki, które zawierają pseudoefedrynę, Ubocznym skutkiem przyjmowania preparatów z pseudoefedryną może być przyspieszona akcja serca lub jego kołatanie. Substancja ta może także osłabić działanie leków na nadciśnienie. W razie przeziębienia bezpiecznie można zażywać preparaty, w których substancją czynną jest ibuprofen lub paracetamol. Muszą one jednak zawierać tylko ten składnik.

Nadwrażliwy żołądek

Wrzody żołądka lub dwunastnicy i nadkwasota wykluczają zażywanie leków zawierających kwas acetylosalicylowy. Substancja ta podrażnia wrażliwą śluzówkę żołądka. W przypadku wymienionych dolegliwości nie można stosować także leków, w których jako substancji czynnej użyto: diklofenaku, naproksenu, ibuprofenu. Bezpiecznie można zażyć leki z paracetamolem.

Przed zażyciem leku

Niezależnie czy chorujemy na inne choroby zawsze musimy sprawdzić w ulotce, jaką substancję czynną zawiera dany lek na przeziębienie. Wiele lekarstw dostępnych bez recepty zawiera ten sam leczniczy składnik, mają one jednak różne nazwy handlowe. Pamiętajmy, że skład środków przeciwbólowych i tych na przeziębienie może być ten sam. W ten sposób nieświadomie możemy przyjąć tę samą substancję czynną w kilku preparatach i przekroczyć dozwoloną, bezpieczną dawkę.

Przeczytaj również:

Leave a Reply