Cukier ukryty w produktach

Cukier ukryty w produktach

Wiele mówi się w dzisiejszych czasach o tym, jak bardzo szkodliwy jest dla nas cukier. Lekarze i dietetycy przestrzegają przed tym, aby nie spożywać go w nadmiernych ilościach, ponieważ bardzo szkodzi on naszemu zdrowiu i może prowadzić do wielu poważnych chorób, a także do otyłości. Nie chodzi tylko o sam cukier, ale również o syrop glukozowo-fruktozowy, który jest świństwem, a znaleźć go można w wielu produktach.

Wielu osobom wydaje się, że nie używają sporo cukru i dobrze się odżywiają. Nie zdają sobie one jednak sprawy z tego, że cukier i inne tego typu substancje znajdują się w różnych produktach, które zjadają i wypijają w ciągu dnia. Przede wszystkim, warto zwrócić uwagę na soki i napoje gazowane, a także wody mineralne smakowe. W takich napojach może znajdować się nawet kilka łyżek cukru na szklankę. Poza tym, niekiedy są one słodzone aspartamem, który w ogóle jest produktem niezwykle szkodliwym dla naszego zdrowia. Warto już od najmłodszych lat uczyć swoje dzieci picia wody mineralnej niegazowanej oraz niesłodzonych herbat. Jeżeli musimy już podawać soki, wyciskajmy je samodzielnie i nie dodawajmy nigdy do nich cukru. Owoce posiadają własne cukry, które idealnie się sprawdzają.

Cukier w jogurtach

Poza tym, duże ilości cukru znajdują się również w innych produktach, na przykład jogurtach. Szczególnie w tych, adresowanych do najmłodszych. W malutkim kubeczku można doliczyć się nawet kilku łyżek cukru oraz syropu glukozowo-fruktozowego. Nie ma tam żadnych wartości odżywczych, ani owoców. Najlepiej jest kupować jogurty naturalne, bez cukru i dodawać do nich samodzielnie owoców. Wówczas jest to produkt wartościowy i zdrowy.

Duża ilość cukru w gotowych potrawach

Wiele cukru i słodzików można też znaleźć w gotowych sosach i innych potrawach. Często nie czujemy cukru, a okazuje się, że użyto go w sporych ilościach, na przykład do sosu bolońskiego. Dlatego też, tak ważną kwestią jest czytanie składu produktów na opakowaniach. Najlepiej jest wybierać produkty, w których cukru nie ma lub samodzielnie przygotowywać posiłki i zrezygnować po prostu z rzeczy przetworzonych, które nie są dla nas dobre.

Przeczytaj również:

Leave a Reply