Czy banki nadal udzielają kredytów we frankach szwajcarskich?

Czy banki nadal udzielają kredytów we frankach szwajcarskich?

Kilka lat temu kredyty hipoteczne we frankach szwajcarskich były bardzo popularne. Kurs franka był stosunkowo niski, dla kredytobiorców oznaczało to mniejsze koszty. Także miesięczne raty były niższe niż w przypadku kredytu hipotecznego w złotówkach. Sytuacja zmieniła się radykalnie, gdy kurs franka zaczął bardzo mocno rosnąć. Czy nadal są osoby zainteresowane kredytem we frankach szwajcarskich? Czy wciąż banki udzielają ich równie chętnie, jak kilka lat temu?

Kredyty w walutach obcych zawsze były mocno ryzykowne. Wyjątkiem nie były też kredyty udzielane we frankach szwajcarskich. Wielu kredytobiorców zapominało o tym, że niski kurs waluty nagle może zacząć rosnąć. A wzrost kursu zawsze oznacza, że rata kredytu także ulegnie zwiększeniu. Frankowicze (tak zaczęto nazywać osoby, które mają kredyt we frankach szwajcarskich) uważali, że z pomocą w spłacie kredytów powinno przyjść im państwo polskie. Na razie jedyną regulacją w zakresie udzielania kredytów we frankach jest rekomendacja wydana przez Komisję Nadzoru Finansowego. Zobowiązuje ona banki działające na terenie Polski do udzielanie kredytów tylko w walucie, w której kredytobiorca osiąga największe dochody.

Wprowadzenie tej rekomendacji sprawiło, że większość osób, które pracuje na terenie Polski i zarabia w złotówkach nie może już ubiegać się o przyznanie kredytu we frankach czy innej walucie obcej. W związku z tym większość banków zdecydowało się na wycofanie ze swojej oferty kredytowej kredytów we frankach szwajcarskich. O taki kredyt mogą ubiegać się obecnie tylko w kilku bankach wyłącznie osoby, które pracują za granicą i zarabiają w euro, funtach czy frankach. Do tego należy pamiętać, że w związku z rekomendacją Komisji Nadzoru Finansowego te banki, które nadal mają w ofercie kredyty we frankach szwajcarskich bardzo uważnie oceniają zdolność kredytową osób zainteresowanych zaciągnięciem kredytu w tej walucie.

Obecnie uzyskanie kredytu we frankach szwajcarskich jest bardzo trudne, czasem wręcz niemożliwe. Warto o tym pamiętać.

Przeczytaj również:

Leave a Reply