Czy leki w tabletkach można dzielić?

Czy leki w tabletkach można dzielić?

Niektóre tabletki są tak duże, że wiele osób ma trudności z ich połknięciem. Pojawia się więc pytanie: czy można je podzielić lub rozkruszyć?

Podzielić można tylko te tabletki, które mają wyraźnie zaznaczoną linię podziału. Dzięki temu mam pewność, że do organizmu trafi właściwa dawka substancji leczniczej. Tabletki pudrowe, które nie mają otoczki można także rozpuścić w płynie lub rozkruszyć. Leki, który nazwa jest rozszerzona o retard, SR, MR lub CR nie należy dzielić, rozkruszać, ani też rozpuszczać. Należy przyjąć je w całości. Konstrukcję tych tabletek opracowano tak, aby zawarta w nich substancja czynna uwalniana była powoli, w określonych odstępach czasowych. Jeśli takie tabletki zostaną rozkruszone, proces wchłaniania substancji czynnej zostanie zaburzony, skuteczność kuracji może być mniejsza.

Substancje podrażniające

Nie można rozkruszać również tych tabletek, które w składzie zawierają substancje podrażniające błony śluzowe żołądka i dwunastnicy. Wiele z tych leków zabezpieczonych jest specjalną otoczką, która rozpuszcza się dopiero wtedy, kiedy tabletka przejdzie przez żołądek. Dzięki temu wrażliwe błony śluzowe są chronione przez działaniem drażniącej substancji wchodzącej w skład leku.

Osoby, które mają trudności z połykaniem tabletek, których nie można rozpuścić w płynie bądź rozkruszyć powinny wybrać lek, który ma inną postać. Na rynku dostępne są leki także w postaci zawiesiny czy syropu.

Są także leki działające tak samo, ale niekoniecznie mające postać dużych tabletek

W postaci zawiesiny lub płynnych kapsułek możemy kupić między innymi dostępne bez recepty leki przeciwbólowe. Także antybiotyki przeznaczone dla dzieci mogą mieć postać zawiesiny albo syropu. W przypadku innych leków najlepiej jest poprosić lekarza o zapisanie leku w innej postaci niż duże tabletki. Są odpowiedniki leków o takim samym działaniu w innej postaci.

Nie wszystkie tabletki można rozpuszczać w płynie czy rozkruszać. Osoby, które mają trudności z połykaniem dużych tabletek mogą jednak zamienić lekarstwo na takie w innej postaci.

Przeczytaj również:

Leave a Reply