Czy można obniżyć ratę kredytu we frankach?

Czy można obniżyć ratę kredytu we frankach?

Kredyty we frankach szwajcarskich były kilka lat temu bardzo popularne wśród osób zaciągających kredyt hipoteczny mieszkaniowy lub budowlano-hipoteczny. Korzystne oprocentowanie sprawiało, że były one niezwykle atrakcyjne. Dzisiaj często osobom zadłużonym we frankach wysokość miesięcznej raty spędza sen z powiek. Czy można ją obniżyć?

Osoby, które spłacają kredyt we frankach szwajcarskich, gdy w dniu spłaty kolejnej raty sprawdzą aktualny jego kurs są przerażone tym, że jest on wyższy od raty. Jest to efekt działania tak zwanego speadu. Bank, który udzielił kredytu we frankach szwajcarskich nie przelicza raty kredytu na złotówki według kursu, który na dany dzień ustalił Narodowy Bank Polski, ale przelicza po kursie ustalonym przez siebie. Wszystkie banki kurs ten ustalają na poziomie wyższym od kursu w Narodowym Banku Polski. W efekcie różnice pomiędzy kursem ustalonym przez danym bank, a tym ustalonym przez NBP są bardzo duże. W skrajnych przypadkach mogą wynosić nawet 30 groszy. W ciągu roku urośnie z tej niewielkiej różnicy spora suma. Osoby, które mają kredyt we frankach szwajcarskich mogą jednak zmniejszyć koszty związane z jego spłatą.

Koszty związane z kredytem we frankach można zmniejszyć zmieniając konto, z którego obsługiwany jest kredyt na konto walutowe. Zmiany konta można dokonać bez żadnych opłat; pobierania opłat zabrania ustawa antyspreadowa, która obowiązuje już od 2011 roku. Na zmianę konta czeka się czasem nawet do 21 dni. Warto więc formalności zacząć załatwiać przed dniem spłaty kolejnej raty. W dniu, w którym trzeba zapłacić kolejną ratę na koncie walutowym musi znaleźć się kwota równa racie kredytu. Konto do obsługi kredytu we frankach można zakupić w jednym z kantorów bankowych. Kurs walut często jest w nich jednak mniej korzystny niż w kantorach internetowych. Kupując franki w tych kantorach można jeszcze bardziej obniżyć koszty spłaty kredytu zyskując w ciągu roku spore oszczędności. Na pewno więc warto z takiej możliwości obniżenia rat kredytu skorzystać.

Przeczytaj również:

Leave a Reply