Czy można ufać poradom medycznym w Internecie?

Czy można ufać poradom medycznym w Internecie?

Powszechny dostęp do Internetu sprawił, że na stronach www szukamy ogromnej ilości informacji. Trendem, który można zaobserwować jest szukanie na stronach www porad medycznych. Czy radom tym warto zaufać?

Nie wszystkie porady zamieszczone na stronach internetowych zasługują na zaufanie. Szukając takich rad pamiętajmy, że w Internecie mogą publikować wszyscy. Jeżeli więc chcemy poszukać rzetelnych informacji o dolegliwościach, które nas nękają zachowajmy przede wszystkim zdrowy rozsądek. Porady zamieszczane na forach internetowych nie należą do godnych zaufania. Większość rad zamieszczanych na nich pochodzi od osób, które nie mają wykształcenia medycznego, ich wiedza na temat funkcjonowania ludzkiego organizmu jest więc bardzo mała.

Osoby, które szukają wiarygodnych informacji o chorobach, ich objawach i leczeniu powinny raczej szukać w sieci stron, które zostały stworzone przez lekarzy bądź instytuty medyczne. Tylko osoby, które mają wykształcenie medyczne mogą udzielać wiarygodnych informacji i porad leczniczych.

Szukając porady lekarskiej w Internecie możemy natknąć się na serwisy, w których porad udzielają prawdziwi lekarze

Porady te będą wiarygodne, ale pamiętajmy, że żaden lekarz nie jest w stanie postawić prawidłowej diagnozy nie widząc pacjenta. Internet daje wiele możliwości, ale nie pozwala zbadać pacjenta. Uzyskanie porady nie powinno nas więc zwolnić od udania się do normalnej przychodni, w której zostaniemy zbadani przez lekarza. W razie konieczności otrzymamy też receptę na leki czy skierowanie do specjalisty.

Zamieszczane w Internecie porady medyczne nie muszą być wiarygodne

Mimo że wielu z nas chętnie korzysta z doktora Google, musimy pamiętać, że przez Internet nie można zbadać pacjenta. Nie wszystkie osoby mimo podobnych czy takich samych objawów muszą też chorować na tę samą chorobę. W razie poważnych problemów zdrowotnych powinniśmy więc skontaktować się z prawdziwym, a niewirtualnym lekarzem. Do porad w sieci stosujmy zasadę ograniczonego zaufania.

Przeczytaj również:

Leave a Reply