Czy sprzedaż leków w Internecie jest legalna?

Czy sprzedaż leków w Internecie jest legalna?

Korzystając z dostępu do Internetu możemy dzisiaj kupić w nim niemal wszystko. Od kilku lat za pośrednictwem Internetu możemy kupować także produkty lecznicze.

Należą do nich między innymi leki wydawane bez recepty.

Czy sprzedaż leków w Internecie jest legalna?

Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. Jeżeli lek sprzedawany jest w aptece internetowej, która korzysta z pośrednictwa apteki stacjonarnej lub punktu aptecznego – to jest to zgodne z obowiązującym w naszym kraju prawem. W takiej aptece nie kupimy jednak leków na receptę. W Internecie można jednak znaleźć strony nie tylko legalnie działających aptek internetowych. Za pośrednictwem portali zakupów czy forów internetowych można nabyć także farmaceutyki na receptę, środki uspokajające, leki psychotropowe, zioła odchudzające. Taka sprzedaż nie jest jednak legalna. Nie można zgodnie z prawem odsprzedawać leków ani też legalnie sprzedawać leków, które nie są zarejestrowane w Polsce.

Czy za nielegalne kupienie leku można zostać ukaranym?

Osoby, które kupują leki nielegalnie raczej nie poniosą za to odpowiedzialności karnej. Postępowanie karne grozi jedynie osobom, które oferują leki do sprzedaży. Decydując się na zakup leków poza legalnie działającą e-apteką powinniśmy jednak pamiętać, że narażamy na niebezpieczeństwo swoje zdrowie, a może także i życie. Nigdy nie wiemy, czy leki sprzedawane poza oficjalnymi kanałami dystrybucji były przechowywane we właściwy sposób. Nie wiemy też, jakie jest działanie kupionego przez nas leku, jak należy go zażywać.

Przybywa osób, które kupują leki w Internecie. Decydując się na takie zakupy pamiętajmy, że zgodnie z prawem leki mogą sprzedawać wyłącznie apteki, które na taką sprzedaż posiadają stosowne zezwolenie. Liczba legalnie działających aptek internetowych jest jednak niewielka. Na stronie takiej apteki zawsze jest umieszczone logo: na tle trzech zielonych pasków i jednego szarego umieszczony jest biały krzyż. W trosce o własne zdrowie i życie nie kupujmy leków z niewiadomego źródła.

Przeczytaj również:

Leave a Reply