Czy stosować diety zdrowotne?

Czy stosować diety zdrowotne?

Co pewien czas pojawiają się nowe diety lecznicze. Decydujemy się na ich stosowanie, gdyż chcemy być zdrowi i żyć dłużej. Bardzo często te zdrowotne diety pomagają także schudnąć.

Dieta bez laktozy

Jest to dieta opracowana dla osób, których brzuch po wypiciu mleka zaczyna się buntować. Powodem jest zbyt mała ilość laktazy – enzymu, który jest odpowiedzialny za rozkład laktozy. Gdy nie pijemy mleka, enzym ten zanika, stąd też czasem pojawiają się problemy z jego tolerancją. Objawy niedoboru laktazy pojawiają się po wypiciu surowego mleka. Rzadko pojawiają się po zjedzeniu na przykład twarogu. Typowe objawy to biegunka, bolesne skurcze elit, wzdęcia, burczenie w brzuchu. Dieta polega na rezygnacji z jedzenia produktów, które zawierają laktozę: słodkiego mleka,  kefiru, maślanki, jogurtu, białych serów, deserów (także lodów) na bazie mleka lub śmietany. Laktoza może być ukryta także w słodyczach i margarynie; tych produktów również powinniśmy unikać, gdy cierpimy na jej nietolerancję.

Dieta bez glutenu

Wiele dolegliwości, które nam dokuczają, może być skutkiem jedzenie produktów, które zawierają gluten. Nadwrażliwość na gluten jest wykrywana coraz częściej. Schorzenie to nie ma żadnego związku z celiakią. W przypadku nadwrażliwości na gluten dochodzi do podrażnienia jelit i stanu zapalnego. Prowadzi to do zmniejszenia zdolności wchłaniania innych ważnych substancji odżywczych. Objawem nadwrażliwości na gluten mogą być częste bóle głowy, trądzik, bóle mięśni i stawów. Dokuczają także bóle brzucha, pojawia się uczucie pełności. Bardzo częstym objawem nadwrażliwości na gluten jest osłabienie, gdyż jego skutkiem może być niedobór kwasu foliowego, żelaza i witamin. Dieta polega na rezygnacji z produktów zawierających gluten: pszenica, jęczmień, żyto. Koniecznie należy zrezygnować z białego i razowego pieczywa pszennego, makaronów, ciast, pizzy, kaszy manny i pęczaku, otrębów pszennych. Gluten może znajdować się także w wędlinach, takich jak pasztetowa i kaszanka. Dodatek glutenu może zawierać także pasztet.

Dieta podczas leczenia

Dieta jest niezwykle ważnym elementem leczenia. Dla przykładu wskażmy tutaj owsicę. Przyjmowanie produktów takich, jak np. chleb razowy, czy warzywa strączkowe poprawia mikroflorę przewodu pokarmowego, co w konsekwencji wspomaga kurację. Warto dodać, że więcej szczegółów o omawianym zagadnieniu znajduje się na tej stronie. 

Przeczytaj również:

Leave a Reply