Czy warto wykupić ubezpieczenie AC?

Czy warto wykupić ubezpieczenie AC?

Polskie przepisy wymagają, aby każdy posiadacz pojazdu mechanicznego, który został dopuszczony do ruchu na terenie Polski, posiadał obowiązkowe ubezpieczenie OC. Jego brak oznacza wysokie kary finansowe. Wielu kierowców decyduję się dodatkowo wykupić dobrowolne ubezpieczenie AC. Jakie korzyści płyną z tej formy ochrony?

Na czym polega ubezpieczenie AC?

Przede wszystkim musimy zdać sobie sprawę, że ubezpieczenie OC nie chroni bezpośrednio nas, ale jest gwarancją dla ofiary wypadku, który powstał z naszej winy, że ta nie zostanie bez ochrony finansowej w zakresie naprawy pojazdu lub zwrotu kosztów leczenia. W przypadku kiedy to my jesteśmy sprawcą wypadku, zostajemy pozostawieni właściwie bez żadnej ochrony i wszelkie naprawy musimy wykonać we własnym zakresie, za własne pieniądze. Ubezpieczenie AC to zmienia i wprowadza do polisy zapis, że za ewentualne naprawy samochodu powstałe w wyniku spowodowanej przez nas stłuczki zapłaci ubezpieczyciel. Dodatkowo nasz pojazd jest w tej wersji ubezpieczenia chroniony przed takimi zdarzeniami jak kradzież. Jeżeli nasz samochód zostanie skradziony, towarzystwo ubezpieczeniowe wypłaci nam pełną sumę odszkodowania. W niektórych formułach umowy ubezpieczeniowej, ochronie podlegają też poszczególne części stałe lub fragmenty wyposażenia samochodu. Oznacza to, że jeżeli odszkodowanie zostanie nam przyznane także wtedy, kiedy złodziej ukradnie nam opony czy na przykład wycieraczki.

Ubezpieczenie dobrowolne zapewnia wypłatę świadczeń także, wtedy gdy do zniszczenia samochodu dojdzie w wyniku działań czynników atmosferycznych. Załamanie pogody, którego konsekwencja jest na przykład gradobicie, może doprowadzić nasz pojazd do faktycznej ruiny. Tymczasem mając ubezpieczenie AC, otrzymamy tu odszkodowanie. To zostanie nam przyznane także, wtedy kiedy samochód zostanie zalany przez powódź. Ostatecznie ochrona przysługuje nam, gdy pojazd zostanie uszkodzony lub wręcz zdemolowany w wyniku aktów wandalizmu. Takie wydawałoby się na pozór nieznaczne uszkodzenia, jak zbita szyba czy urwane lusterko, mogą być bardzo kosztowne.

Przeczytaj również:

Leave a Reply