Czym jest farmacja?

Czym jest farmacja?

Farmacja to dziedzina wiedzy, na którą składają się zasady przygotowywania i rozprowadzania leków oraz innych środków medycznych.

Czynni zawodowo farmaceuci muszą mieć wiedzę na temat składu chemicznego, sposobu przygotowania i farmakologii leku.

Kto może pracować w aptece?

Farmaceuci to absolwenci farmacji z tytułem magistra. Pracując w aptece wydają zarówno leki przepisane przez lekarza, jak również te dostępne bez recepty. Dzięki zdobytej na studiach wiedzy mogą udzielać również pacjentom informacji o sposobie zażywania konkretnych leków oraz o ewentualnych skutkach ubocznych. Są kraje, w których farmaceuci mogą wykonać także proste badania. Uprawnieni są do pobrania i zbadania próbek krwi na przykład na poziom cholesterolu. W Polsce jako farmaceuta może pracować tylko ten absolwent farmacji, który uzyska zgodę na wykonywanie zawodu wydaną przez Izbę Aptekarską.

Farmakologia

Zajmuje się produkcją nie tylko już znanych leków, ale także poszukiwaniem nowych. Dzięki ich pracy na rynku wciąż pojawiają się nowe, bardziej skutecznie działające leki. Farmakologia korzysta z dostępu do bardzo nowoczesnych technologii. Bezustannie pojawiające się nowe leki sprawiają, że farmaceuci (także lekarze) muszą na bieżąco aktualizować swoją wiedzę na temat właściwości nowych leków. Muszą zdobyć wiedzę nie tylko na temat ich skuteczności, ale także na temat ewentualnych skutków ubocznych. Muszą także wiedzieć, czy wprowadzony na rynek apteczny nowy lek nie wchodzi w niepożądane reakcje z innymi lekami, które zażywa pacjent.

Kto może otworzyć aptekę?

Jeszcze do niedawna mógł ją otworzyć każdy, ale musieli w niej być zatrudnieni jedynie absolwenci farmacji z prawem do wykonywania zawodu. Po znowelizowaniu prawa farmaceutycznego aptekę może otworzyć jedynie farmaceuta. W niektórych aptekach możliwe jest przygotowywanie leków zgodnie ze składem, który podał lekarz na recepcie.

Zawód farmaceuty jest niezwykle odpowiedzialny. Stąd też stałe dokształcanie się jest w tym zawodzie konieczne.

Przeczytaj również:

Leave a Reply