Rytm bicia serca

Domowe sposoby na zwalczanie zgagi

Ze zgagą da się żyć latami, niemniej jednak nie wolno jej bagatelizować. Zgaga jest jedynie jednym z objawów choroby refluksowej, która ma możliwość spowodować zmiany nowotworowe. Zalecenia dotyczące diety obejmują ograniczenie spożywania pokarmów powodujących zgagę (szczególnie przed snem).

Chorzy najczęściej sami potrafią określić, po których produktach występuje u nich zgaga, mogą więc sami je eliminować. Picie mleka, choć przynosi chwilową ulgę, nie jest wskazane, gdyż stwarza nadprodukcję kwasu żołądkowego.

Terapia farmakologiczna

LekiTerapia farmakologiczna to podawanie leków zobojętniających kwaśną treść żołądkową o szybkim, lecz krótkotrwałym działaniu (tabletki lub zawiesinę przyjmowana kilka razy dziennie), leków z grupyantagonistów receptorów H2 na przykład.famotydynai ranitydyna) oraz leków z grupyinhibitorów pompy protonowej na przykład. pantoprazol,omeprazol). Jeden z objawów chorobowych charakteryzujący się nieprzyjemnym odczuwaniem pieczenia lub palenia w przełyku. Zgaga powstaje na skutek cofania się soku żołądkowego do przełyku, co nazywane jest zarzucaniem lub refluksem i powstaje na skutek niewydolności dolnego zwieracza przełyku. Może prowadzić do napadów astmatycznych, a ponadto dolegliwości laryngologicznych, w postaci przewlekłego kaszlu.

Polekowe uszkodzenie przełyku

LekiZgaga i ból zamostkowy mogą być również objawami polekowego uszkodzenia przełyku. Jeżeli już tabletka przyklei się w przełyku, ma możliwość zniszczyć jego śluzówkę. Dlatego leki należy obficie popijać i najlepiej zażywać przed posiłkami. Jeżeli już dokucza nam wyłącznie zgaga, diagnostykę ogranicza się do tzw. testu omeprazolowego, podawania tego przez dwa tygodnie stosowanego głównie w leczeniu choroby refluksowej , a oprócz tego choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy. Jeżeli już w rzeczywistości posiadamy do czynienia wyłącznie z refluksem, ten lek powinien śpiesznie zadziałać. Jeżeli jednak nie skutkuje, a a dodatkowo występują niepokojące objawy, tj. dysfagia. Dlatego w razie zgagi warto zażyć odpowiednie leki bądź wybrać się do lekarza.

Przeczytaj również:

Leave a Reply