Działanie leków na poszczególne układy

Działanie leków na poszczególne układy

Na rynku znajduje się szereg różnorodnych leków. Jak poszczególne grupy leków działają na określone układy człowieka?

Układ kostny

Często chorobą układu kostnego jest dna. To schorzenie, które powoduje, że w stawach odkłada się kwas moczowy. W leczeniu tej chorobny stosowany jest proenecidem – lek, którego zadaniem jest pobudzenie nerek do wydalania kwasu moczowego.

Układ trawienny

W zależności od choroby stosuje się szereg różnorodnych leków. W przypadku biegunki bardzo często stosowany jest węgiel leczniczy. Leczy on biegunkę, gdyż ma właściwości, które wchłaniają wodę. W leczeniu choroby lokomocyjnej stosuje się środki przeciwwymiotne. Powszechną dolegliwością ze strony układu trawiennego są dzisiaj wrzody żołądka. W leczeniu wrzodów żołądka stosuje się leki, które mają hamować nadmierne wydzielanie soków żołądkowych.

Układ sercowo-naczyniowy

W leczeniu wielu chorób serca stosowane są glikozydy nasercowe. Są one pozyskiwane drogą ekstrakcji między innymi naparstnicy. W leczeniu chorób układu sercowo-naczyniowego stosowane są także leki przeciwzakrzepowe (ograniczają one odkładanie fibryny, a więc zapobiegają powstawaniu zakrzepów) oraz leki przeciwciśnieniowe. Te ostatnie stosuje się po to, aby obniżyć ciśnienie tętnicze krwi.

Układ nerwowy

Na układ nerwowy działają leki nasenne (pobudzają do snu) i preparaty uspokajające. Te ostatnie zmniejszają niepokój. Na układ nerwowy działają także leki przeciwbólowe. Mogą to być leki, które działają na mózg (do takich leków należy między morfina) oraz leki, które działają na źródło bólu. Przykładem leku działającego na źródło bólu jest aspiryna.

Układ oddechowy

W leczeniu chorób układu oddechowego stosowane są leki dla astmatyków (ich zadaniem jest rozszerzenie dróg oddechowych), preparaty, które hamują kaszel oraz leki o działaniu wykrztuśnym.

Układ wydalniczy

Często stosowaną grupą leków są środki moczopędne. Ich zadaniem jest zwiększenie ilości wydalanego moczu i sodu. Efektem jest zwiększenie ilości wydalanej przez organizm wody.

Przeczytaj również:

Leave a Reply