Dzieci a antybiotyki

Dzieci a antybiotyki

Antybiotyki bardzo skutecznie zabijają chorobotwórcze bakterie. Jak bezpiecznie podawać je dzieciom?

Antybiotyki dla dzieci

Wskazaniem do przepisania dziecku antybiotyku jest infekcja bakteryjna lub nadkażenie bakteryjne, które może być efektem przedłużonej infekcji wirusowej. W przypadku dzieci najczęściej stosuje się antybiotyki należące do grupy:

– makrolidów;
– penicylin;
– cefalosporyn.

Postać leku

Antybiotyki dla dzieci najczęściej mają postać proszku. Zadaniem rodziców jest przygotowanie z niego zawiesiny poprzez dodanie odpowiedniej ilości wody. Proporcje wody i proszku podane są na dołączonej do leku ulotce lub/i na opakowaniu. Do opakowania jest dołączona także strzykawka z podziałką lub miarka do precyzyjnego odmierzenia dawki leki. Długość kuracji antybiotykiem zawsze ustala lekarz, nie należy zakańczać jej wcześniej. Po przerwaniu kuracji choroba może powrócić, a do tego bakterie mogą uodpornić się na substancję czynną, którą zawierał antybiotyk.

Co podać do popicia leku?

Do popicia antybiotyku najlepiej jest podać dziecku wodę. Soki, napoje mleczne, herbata mogą sprawić, że substancja czynna nie zostanie prawidłowo wchłonięta. Antybiotyk (o ile nie ma innych wskazań) należy podać po posiłku o stałych porach. Dzięki temu w organizmie stężenie leczniczej substancji utrzyma się na stałym poziomie.

Niepożądane skutki

Najczęściej występujące skutki uboczne to: osłabienie, biegunka, grzybica. U dziecka może też dojść do reakcji alergicznej na lek. Kiedy pojawi się pokrzywka należy przerwać podawanie antybiotyk i zgłosić się z dzieckiem do lekarza.

Dziecko zwymiotowało

O tym, czy dawkę należy powtórzyć decyduje czas, w jakim dziecko zwymiotowało. Jeśli nastąpiło to natychmiast po podaniu leku lub do kwadransa po, należy skonsultować się z lekarzem, który zdecyduje, czy lek należy podać raz jeszcze. Jeśli od podania leku upłynęło 60 minut i więcej nie ma konieczności podawania go ponownie – lek zdążył się wchłonąć.

W trakcie kuracji wskazane jest podawanie probiotyków.

Przeczytaj również:

Leave a Reply