Dzieci partnerów – jak zbudować z nimi pozytywne relacje?

Dzieci partnerów – jak zbudować z nimi pozytywne relacje?

Wejście w związek z człowiekiem, który posiada dzieci z poprzedniego związku to bardzo dojrzała i trudna do podjęcia decyzja. Trzeba mieć świadomość tego, że budowanie z nimi relacji jest bardzo trudne a partnerzy stają pomiędzy przysłowiowym młotem a kowadłem mając związane ręce. Chcą być lojalni wobec swoich dzieci a jednocześnie nie chcą zaburzać relacji pomiędzy sobą a nowym partnerem, dlatego to właśnie w ich rękach leży porozumienie się.

Dzieci partnera nie są naszymi dziećmi!

To podstawowa zasada jaką należy zapamiętać. Dzieci naszych partnerów z poprzednich związków nie są nasze i nie możemy wywierać na nich żadnego wpływu. Dobrze, gdyby te relacje budowane były stopniowo bez żadnych napięć i zbyt dużych zobowiązań. W najtrudniejszej sytuacji są dzieci, których rodzice się rozwiedli. Pewnych kwestii nie potrafią zrozumieć a nowego partnera jednego z rodziców mogą zacząć obwiniać o rozpad swojej rodziny. Wówczas trzeba pokazać się od jak najlepszej strony i powoli uświadamiać dziecku, że rozwód jest autonomiczną decyzją rodziców, którzy po prostu nie byli w stanie patrzeć już w jednym kierunku. Nie można być wówczas zazdrosnym o swojego partnera. Trzeba zrozumieć, że dzieci są dla rodziców najważniejsze i nawet najbardziej szalona miłość tego nie zmieni. W pierwszej fazie po rozwodzie rodzice z pewnością będą chcieli poświęcić swoim pociechom więcej czasu, aby te nie czuły się w tej trudnej sytuacji pozostawione same. Trzeba to w sposób dorosły znieść i zrozumieć.

Jak zachowywać się wobec dzieci partnerów?

Najlepszym rozwiązaniem będzie próba nawiązania przyjaźni. Tu rolą osoby dorosłej jest umiejętne stworzenie neutralnej płaszczyzny do rozmowy. Trzeba uświadomić dziecku, że nic w jego relacjach z rodzicami się nie zmienia, że dalej powinni być dla niego najważniejsi i w dalszym ciągu to oni będą zajmować się jego wychowaniem. Dobrze jednak, gdyby dziecko wiedziało, że pomiędzy rodzicami jest ktoś jeszcze, kto zawsze służy radą, pomocą i dużym wsparciem.

Przeczytaj również:

Leave a Reply