Ekologia modnym stylem życia - wybieraj kosmetyki ekologiczne!

Ekologia modnym stylem życia – wybieraj kosmetyki ekologiczne!

Poszanowanie dla otaczającej nas natury, pokora przed jej siłami oraz chęć ochrony czystego środowiska dla kolejnych pokoleń – takie idee przyświecają ekologom i wszystkim osobom, które chcą żyć w zgodzie z zasadami ekologii. Trzeba powiedzieć, że ekologia nie jest już tylko jakąś niszową ideą, ale coraz częściej staje się modnym stylem życia, stosowanym przez miliony ludzi na całym świecie. Zamiłowanie do ekologii uzasadnia wykorzystywanie na co dzień kosmetyków ekologicznych. Jak je rozpoznać na sklepowych półkach?

Skład najważniejszy

Kosmetyki ekologiczne muszą mieć w swoim składzie zdecydowaną większość produktów pochodzenia naturalnego, bez sztucznych barwników, chemicznych konserwantów czy syntetycznych aromatów. Naturalne kosmetyki mają skład oparty o elementy pochodzenia roślinnego i mineralnego. Pochodzenia zwierzęcego także, ale w mniejszym zakresie – dotyczy to głównie wosku pszczelego i lanoliny. Składniki te muszą być przy tym uzyskane bez szkody dla zwierząt. Jeśli kosmetyk jest testowany na zwierzętach, trudno go uznać za ekologiczny. Jedno drugiemu przeczy.

Przyjmuje się powszechnie, że w kosmetyków ekologicznych 95 proc. składu powinny stanowić naturalne komponenty, które pochodzą z większości z upraw organicznych. Sprawdzają to organizacje certyfikujące. Jeśli więc kosmetyk ma taki certyfikat, warto po niego sięgnąć.

Jak produkowane są kosmetyki ekologiczne?

W pierwszej kolejności trzeba zwrócić uwagę na to, w jaki sposób pozyskiwane są składniki, tworzące bazę i dodatki do kosmetyków ekologicznych. Mogą być one uzyskiwane w prostych procesach, które nie zmieniają własności składników. Będą to procesy wytłaczania, destylacji, suszenia i wyciskania.

Podczas produkcji ingredienty do kosmetyków naturalnych muszą być przechowywane w odpowiednich warunkach, aby nie mieszać się z syntetycznymi odpowiednikami, jeśli i takie znajdują się w danym zakładzie produkcyjnym.

Problemem przy wyborze prawdziwie ekologicznych kosmetyków jest to, że brakuje konkretnych przepisów dotyczących ich produkcji. Napisy „produkt naturalny”, „bio”, „eko” nie gwarantują 100-procentowej pewności, że rzeczywiście jest to produkt w pełni ekologiczny.

Przeczytaj również:

Leave a Reply