Epilepsja – fakty i mity

Epilepsja – fakty i mity

Przede wszystkim ataku padaczki nie należy się w żadnym razie bać. Typowy napad nie jest dla chorych niebezpieczny, o ile zaoferowana zostanie im odpowiednia pomoc, jeśli takowa będzie potrzebna. Najważniejsze jest to, aby nie ulegać emocjom oraz panice. Dosyć częstym błędem jest zamiast udzielenia pierwszej pomocy wezwanie pogotowia. Typowa padaczka przyczyny ma to do siebie że powoduje raczej krótkotrwałe ataki, które mijają już po minucie czy dwóch, nie licząc czasu, którego chory potrzebować może na dojście do siebie po takim ataku.

Objawy padaczki

Epilepsja – fakty i mity U niektórych chorych padaczka objawy powodować może pewną dezorientację, dlatego też także chwilę po ataku przydać może im się pomoc. Najważniejszą zasadą podczas udzielania pierwszej pomocy osobom chorym na padaczkę jest odpowiednie zabezpieczenie ich głowy, przed ryzykiem odniesienia urazów. Obrażenia pojawić mogą się wtedy, gdy do ataku dojdzie na przykład na chodniku. Wystarczyć powinno odpowiednie podtrzymanie głowy chorego, oraz ułatwienie oddychania. Podobne jak wiele innych chorób, także i padaczka może powodować pewne trudności z oddychaniem. Wskazane może być więc rozluźnienie garderoby osoby, która atakowi uległa.

Pomoc przy ataku

Nie trzeba też w takich przypadkach przeszukiwać kieszeni chorego w poszukiwaniu leków. O ile na przykład przy zwale czy też w przypadku cukrzyków lub osób uczulonych jest to wskazane to w tym wypadku chorym nie podaje się żadnych lekarstw. Po prostu większość ataków mija samoistnie. Pomocy lekarskiej wymagają te osoby u których atak padaczki utrzymuje się dłużej. Na skutek wydzielanej piany z ust, może pojawić się także przykry zapach z ust, ale jest to już mniej znacząca dolegliwość. Przygotowania do przeszczepu szpiku kostnego u biorcy, rozpoczynają się najczęściej już kilka, do nawet kilkunastu dni przed samym zabiegiem. Zabieg taki jak przeszczep szpiku kostnego nie jest zabiegiem skomplikowanym, ale aby zwiększyć szanse na to, że przeszczep szpiku się powiedzie, wskazane jest oczywiście dokonanie go w najbardziej odpowiednim momencie. Dawca nie musi przechodzić tak długich przygotowań.

Przeczytaj również:

Leave a Reply