Epilepsja oraz guzy

Epilepsja oraz guzy

Ostatnio w naszym poradniku medycznym opisywaliśmy domowy sposób na ból gardła, zgodnie z obietnicą przygotowaliśmy filmik, na którym prezentujemy w jaki sposób powinno przygotowywać się specjalne syropy na gardło, o których mowa była ostatnio. Dzisiaj natomiast zajmiemy się głównie epilepsją. Jest to choroba znana już od starożytności, ale pomimo wielu intensywnych badań w przeważającej liczbie przypadków nie da się wyodrębnić przyczyn jej występowania.

Choroby mózgu

Epilepsja oraz guzyWiadomo że inne choroby mózgu czy też jego uszkodzenia lub przeprowadzone operacje mogą spowodować powstanie epilepsji. Typowa epilepsja przyczyny objawia się przeważnie u dzieci lub nastolatków. Intensywność choroby jest bardzo zróżnicowana, podobnie jak jej powszechność. W Polsce, jak się szacuje na dolegliwość tą cierpieć może nawet jeden procent całej populacji co stanowi dosyć znaczący jak by nie było odsetek. Między innymi dlatego należy wiedzieć jak epilepsja się objawia i co ważniejsze jak odpowiednio powinno się na chorobę tą zareagować, aby choremu pomóc. Po pierwsze ważna jest ochrona głowy, w czasie ataku, zwłaszcza w miejscach publicznych chory może doznać poważnych urazów, jeśli głowy nie zabezpieczy się w odpowiedni sposób. Można to zrobić tak jak pomaga się osobom chorym na zwał, po prostu podtrzymując głowę na kolanach, chyba, że jednocześnie występują wymioty, wtedy wskazana jest pozycja boczna, w której chory powinien pozostać do czasu aż guz jajnika objawy nie miną.

Pomoc dla chorego

Dobrym pomysłem jest zadbanie o to, aby ułatwić chorej osobie oddychanie, a sam atak po prostu trzeba przeczekać, nie powinno się za wszelką cenę powstrzymywać drgawek. Na koniec jeszcze dwie ważne uwagi, jeśli atak trwa przez dłuższy czas, czyli powyżej mniej więcej 3 minut to wskazane jest wezwanie pogotowia. Większość ataków padaczki jest dosyć krótka i nie wymaga takiej interwencji. Nie powinno się także wkładać choremu niczego do ust, po pierwsze może być to dla niego niebezpieczne, a po drugie zdarzały się też przypadki, że osoba pomagająca traciła w ten sposób palce. O chorobach takich jak guz jelita grubego objawy oraz guz pęcherza moczowego opowiemy już niedługo. Nowotwory pęcherza moczowego, zwłaszcza u mężczyzn mogą być wykrywane w ramach prowadzenia zwyczajnych badań profilaktycznych, podczas których lekarz dodatkowo bada także pęcherz moczowy.

Przeczytaj również:

Leave a Reply