Grupy leków

Grupy leków

W aptekach sprzedawane są dzisiaj różne grupy leków. Stosuje się je na choroby wywołane przez bardzo różne czynniki chorobotwórcze.

Antybiotyki

Na pomysł zabijania bakterii i innych zarazków chorobotwórczych związkami chemicznymi jako pierwszy wpadł już w XIX wieku Paul Ehrlich. Wczesny rodzaj leków przeciwbakteryjnych oparty był na barwniku chemicznym. Prowadząc dalsze badania odkryto rodzinę leków przeciwbakteryjnych, które nazwano sulfonamidami. Ogromnym przełomem okazało się odkrycie dokonane przez Alexandra Fleminga. Odkrył on, że jeden z rodzajów pleśni hamuje namnażanie się bakterii. Howard Florey otrzymał z niej penicylinę.

Środki uspokajające

Rolą tych leków jest złagodzenie emocji u osób, które czują niepokój lub ogromne zmartwienie. Bardzo skutecznym substancją o działaniu uspokajającym jest chlorpromazyna. To substancja otrzymana sztucznie we francuskim laboratorium należącym do jednego z koncernów farmaceutycznych. Udało się ją wyprodukować w 1950 roku. Leki zawierające chlorpromazynę odprężają, uspokajają, czasem wywołują także senność. Leki z chlorpromazyną stosuje się we współczesnej psychiatrii coraz rzadziej. W grupie środków o słabszym działaniu uspokajającym znajdują się także benzodizepiny.

Inne grupy leków

W zwalczaniu chorób wywołanych przez grzyby stosowane są leki przeciwgrzybicze. Do zwalczania chorób wywołanych przez wirusy wykorzystywane są leki przeciwwirusowe. Do grupy nowoczesnych leków przeciw nadciśnieniu należą obniżające wysokie ciśnienie krwi beta-blokery.

Szerokie zastosowanie w medycynie mają także sterydy. Mianem tym określa się związki chemiczne, które są skuteczne w zwalczaniu stanów bólowych, zapaleń i opuchlizny. Specyficzną grupą leków są cytoksyny. Zabijają one lub niszczą rozmnażające się komórki rakowe. Jest to grupa leków stosowana w leczeniu chorób nowotworowych. Na rynku dostępne są także leki antyhistaminowe stosowane w leczeniu alergii, przeciwkonwulsyjne stosowane w leczeniu epilepsji, leki moczopędne i wiele jeszcze innych.

Przeczytaj również:

Leave a Reply