Hormonalna terapia zastępcza

Hormonalna terapia zastępcza

Menopauza to dla wielu kobiet naprawdę bardzo trudny okres w życiu. Pojawiające się w tym okresie objawy można łagodzić, stawiając na hormonalną terapię zastępczą.

Wiele kobiet bardzo się jej jednak obawia. Przybliży tą kurację, pokazując, że jest tym, co naprawdę może skutecznie poprawić samopoczucie.

Kiedy można zacząć stosować hormonalną terapię zastępczą?

Pierwsze sygnały świadczące o niedoborze estrogenów i progesteronu powinny skłonić do konsultacji z lekarzem ginekologiem. Zalicza się do nich:
– obfite krwawienia miesiączkowe;
– bardzo skąpie krwawienia miesiączkowe;
– przedłużające się cykle.

Warto działać jeszcze zanim dojdzie do wystąpienia tak uciążliwych objawów, jak uderzenia gorąca, nerwowość, drażliwość, trudności ze snem, wahania nastroju. Należy jednak pamiętać, że to lekarz podejmuje ostateczną decyzję o włączeniu hormonalnej terapii zastępczej.

Jakie badania należy wykonać przed rozpoczęciem stosowania hormonalnej terapii zastępczej?

Odpowiedzialny lekarz nie zdecyduje się na wdrożenie u pacjentki hormonalnej terapii zastępczej bez przeprowadzenia szeregu badań. I tak niezbędne jest wykonanie:
– podstawowych badań ogólnych krwi i moczu;
– oznaczenia stężenia niektórych hormonów we krwi;
– badania ginekologicznego włącznie z cytologią;
– oznaczenia poziomu cholesterolu i stężenia glukozy we krwi.
Nie można zapomnieć także o pomiarze ciśnienia tętniczego. Niektórzy lekarze kierują swoje pacjentki także na mammografię.

Schemat terapii

Hormonalna terapia zastępcza wygląda różnie w zależności od objawów dokuczających kobiecie, jej potrzeb, a także wieku. Lekarz może zdecydować o podawaniu:

– tylko estrogenów;
– estrogenów i progestagenu;
– tylko progestagenu.

Tylko estrogeny podawane są wyłącznie tym paniom, które mają za sobą operację usunięcia macicy. Progestagen stosuje się wówczas, gdy kobieta uskarża się na nieregularne cykle miesiączkowego będące wynikiem zbyt niskiego poziomu tego hormonu. Należy pamiętać, że ostateczną decyzję o stosowaniu HTZ zawsze podejmuje lekarz.

Przeczytaj również:

Leave a Reply