Infekcja oczu

Infekcja oczu

Wiosna to czas, kiedy alergicy narażeni są na nieprzyjemne działanie różnego rodzaju pyłków, które uwidacznia się poprzez podrażnienie nosa lub oczu. Szczególnie narażone są naszego gałki oczne, których delikatna budowa często poddawana jest różnym dolegliwościom. Wiele osób lekceważy chwilowe pieczenie bądź nadmierne łzawienie oczu, co rzecz jasna nie jest postawą prawidłową. Zwłaszcza że objawy te mogą być związanie nie tylko z alergią, ale również z różnorakimi wirusami, bakteriami, a nawet grzybami.

może urzeczywistniać się na wiele różnych sposobów. W łagodnych przypadkach będziemy mieli do czynienia z tymi objawami, które zostały już wspomniane, czyli pieczeniem i łzawieniem. Często dochodzi do tego również lekki ból oraz swędzenie. W skrajnych przypadkach pojawia się ropień, który wymaga bardziej zaawansowanego leczenia. Dość powszechnym objawem jest także zaczerwienione oko, co wiąże się z przedstawionymi wcześniej przyczynami, ale także może dotyczyć urazów mechanicznych, spowodowanych poprzez przecieranie oczu palcami.

Gdy dolegliwość utrzymuje się przez kilka dni, należy niezwłocznie udać się do lekarza, który zazwyczaj przepisuje pacjentom specjalistyczne krople. Ich działanie nakierowanie jest na złagodzenie skutków choroby, a także na odpowiednie nawilżenie błony śluzowej, co w znacznym stopniu przyspiesza proces regeneracji. Spora liczba preparatów działa na zasadzie sztucznych łez, dzięki którym oko jest oczyszczane. Poza kroplami stosowane są również maści, które przepisywane są zazwyczaj w przypadku pojawienia się ropnia. Odpowiednia profilaktyka, a także stosowna terapia są niezbędne – w innym wypadku niewielkie zapalenie może przeistoczyć się w poważne schorzenie, a nawet stan rakowy.

Sporo uwagi powinniśmy poświęcić także codziennej pielęgnacji oczu. Higiena powinna być przez nas utrzymywana w sposób niezwykle sumienny, gdyż dzięki niej jesteśmy w stanie w pełni zabezpieczyć się przed stanami zapalnymi. Co najważniejsze, tego typu zachowanie nic nie kosztuje – może natomiast uratować nasze zdrowie.

Przeczytaj również:

Leave a Reply