Jak bezpiecznie korzystać z karty płatniczej na wakacjach?

Jak bezpiecznie korzystać z karty płatniczej na wakacjach?

Korzystanie z karty płatniczej będzie naprawdę bezpieczne, gdy będziemy postępować zgodnie z zalecaniami wydanymi przez bank. O zaleceniach tych trzeba pamiętać zawsze, ale szczególnie zabierając kartę na wczasy.

Zabieramy kartę na wakacje: o tym trzeba pamiętać

Noszenie karty jest bardziej bezpieczne niż zabieranie ze sobą do muzeów czy na plażę portfela pełnego gotówki. Kartę należy jednak nosić bez numeru PIN. W przypadku kradzieży lub zgubienia karty trzeba szybko zastrzec ją w banku, który ją wydał. Wtedy poniesiemy tylko częściową odpowiedzialność za dokonane nią transakcje, część z nich zostanie pokryta przez bank.

Wyjmij część kart z portfela

Przed wyjazdem na wczasy warto przejrzeć zawartość portfela i wyjąć z niego wszystkie niepotrzebne rzeczy. Na pewno trzeba zostawić w domu te karty, z których na pewno nie będziemy na urlopie korzystać. Zabieramy ze sobą jedną, maksymalnie dwie karty. Z większej ilości na pewno nie będziemy korzystać, a do tego w razie kradzieży portfela zmniejszymy rozmiar poniesionych strat.

Nie ujawniaj danych dotyczących karty

Numer PIN umożliwia dokonywanie wypłat z bankomatu i płatności w sklepach oraz punktach usługowych. Nie można nikomu go ujawniać. Nie powinno się go zapisywać na kartce i nosić jej przy sobie. W ten sposób ułatwiamy zadanie złodziejowi, który bez trudu posłuży się naszą kartą i wypłaci pieniądze z konta. Karty nie należy też przekazywać innym osobom, na przykład kelnerowi w restauracji.

Ustaw limit płatności

Limit płatności można ustawić na co dzień, ale szczególnie warto to zrobić przed wyjazdem na wakacje. Możemy ustawić zarówno limit płatności w sklepach czy wypłat z bankomatu. Im mniejszy limit ustawimy, tym mniejsze ryzyko, że w razie kradzieży portfela razem z kartą z konta zniknie spora kwota pieniędzy. Przyjęto, że bezpieczny limit to kwota 500-600 złotych.

O wiele wygodniej jest zabrać ze sobą na wakacje kartę płatniczą niż gotówkę. Trzeba jednak stosować się do rad, które wydają banki osobom, które zabierają kartę wyjeżdżając na wczasy.

Przeczytaj również:

Leave a Reply