Jak bezpiecznie powinniśmy zażywać leki?

Jak bezpiecznie powinniśmy zażywać leki?

Na skuteczność leków cale nie wpływa jednoczesne przyjmowanie różnych preparatów. Czasem pewne połączenia mogą być wręcz niebezpieczne.

Na to czy lek okaże się skuteczny wpływa te to, czym je popijamy i co jemy.

Połączenia które mogą szkodzić

Jednoczesne stosowanie leków zapisanych przez lekarza i tych dostępnych bez recepty, może hamować lub nasilać działanie tych pierwszych. Takie niebezpieczne połączenie to przyjmowanie leków na nadciśnienie z dostępnymi bez recepty lekami na przeziębienie. W wielu z nich znajduje się pseudoefedryna, która obniża skuteczne działanie leków na nadciśnienie. Leków na nadciśnienie nie powinno się także łączyć z tabletkami antykoncepcyjnymi. Zawarte w nich estrogeny podnoszą ciśnienie, wzrasta więc ryzyko udaru mózgu. Inne niebezpieczne połączenie to zażywanie leków przeciwzakrzepowych razem w niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi. Leków przeciwzakrzepowych nie należy także zażywać jednocześnie z preparatami na nadkwasotę i zgagę. Antybiotyki osłabiają działanie leków przeciwalergicznych oraz tych na nadciśnienie.

Czym popijać leki?

Nie należy popijać ich napojami zawierającymi kofeinę i teinę. Teina osłabia działanie leków zawierających żelazo, kofeina w połączeniu z lekami wywołuje kołatanie serca, a w przypadku leków przeciwbólowych zamiast łagodzić ból, jeszcze go nasila. Leków nie należy popijać także mlekiem i napojami mlecznymi, szczególnie tych stosowanych w leczeniu osteoporozy. Leków antyalergicznych nie wolno popijać sokiem z grejpfrutów. Po popicu ich tym sokiem stężeni leku we krwi niebezpiecznie rośnie, efektem mogą być zaburzenia pracy serca, a nawet utrata przytomności. Wszystkie więc leki popijamy chłodną wodą. Najlepsza jest zwykła źródlana woda, unikamy wody wysokozmineralizowanej. W przypadku przyjmowania leków na różne choroby pamiętajmy, aby nie zażywać ich wszystkich jednocześnie. Stosowanie poszczególnych leków należy zaplanować na cały dzień – chyba, że lekarz wskazał nam dokładny schemat przyjmowania poszczególnych leków.

Przeczytaj również:

Leave a Reply