Jak może być wykorzystywana emalia akrylowa do drewna i metalu?

Drewno i metal dla zabezpieczenia przed czynnikami atmosferycznymi i chemicznymi wymagają pokrycia ich odpowiednimi środkami. Można do tego wykorzystać emalię akrylową.

Jak może być wykorzystywana emalia akrylowa do drewna i metalu?

Cechy emalii akrylowej

Emalia akrylowa do drewna i metalu to w dużej mierze uniwersalny produkt, o szerokiej palecie możliwych zastosowań. Emalie tego typu rozcieńcza się wodą. Są pozbawione drażniącego zapachu i stosunkowo łatwo się ich używa. Środki te dostępne są w pełnej gamie kolorystycznej, dlatego można wybrać kolor odpowiedni do indywidualnych celów danego użytkownika.

Jak stosować emalię?

 Nowoczesne emalie akrylowe do drewna i metalu szybko wysychają i przeznaczone są do dekoracyjnego malowania przedmiotów z:

  • drewna,
  • materiałów drewnopochodnych,
  • stalowych,
  • żeliwnych.

Przed nałożeniem warstwy emalii akrylowej najczęściej w przypadku elementów metalowych  stalowych i żeliwnych należy zagruntować ich powierzchnię podkładami antykorozyjnymi, zwłaszcza jeśli mają być one eksploatowane na zewnątrz.

Przygotowanie podłoża metalowego do malowania emalią akrylową polega w pierwszej kolejności na usunięciu wszelkich zabrudzeń czy nierówności. Powierzchnię trzeba odtłuścić i wysuszyć, a później pomalować podkładem antykorozyjnym.

Podłoża drewniane i drewnopochodne, eksploatowane na zewnątrz, gruntuje się impregnatem, a następnie nakłada się farbę podkładową. Wewnątrz pomieszczeń emalia akrylowa do drewna i metalu może być nanoszona choćby bezpośrednio na surowe drewno.

Jeśli chcemy pokryć emalią akrylową starą powierzchnię przeznaczoną do renowacji, trzeba zetrzeć z niej stare powłoki malarskie, zmatowić papierem ściernym i odpylić. Usunąć należy też powłoki złuszczone i spękane.

Jak malować emalią akrylową?

Przystępując do malowania podłoża emalią akrylową do drewna i metalu, należy najpierw dokładnie ją wymieszać, a jeśli jest zbyt gęsta – rozcieńczyć ją wodą maksymalnie do 2 proc. objętości. Nakłada się warstwę emalii i czeka minimum 4 godziny na pokrycie kolejną warstwą. Malowanie powinno odbywać się przy temperaturze podłoża od +10 do +25 stopni Celsjusza.

Przeczytaj również:

Leave a Reply