Jak płacić niższą ratę kredytu we frankach?

Jak płacić niższą ratę kredytu we frankach?

Kredyt mieszkaniowy lub budowlany we frankach szwajcarskich cieszył się kilka lat temu ogromną popularnością. Był stosunkowo tani, a przyszli kredytobiorcy zapomnieli, że w przypadku tak długiego zobowiązania finansowego, jaki jest kredyt hipoteczny trzeba się liczyć ze wzrostem kursu waluty. Tak się stało z frankiem szwajcarskim. Wartość miesięcznego obciążenia stała się dla wielu kredytobiorców bardzo duża. Jak je można zmniejszyć?

W przypadku kredytu we frankach szwajcarskich (także w innej walucie) poszczególne transze kredytu były wypłacane przez bank po cenie kupna franka. Ale kredytobiorca spłacał poszczególne raty kredytu po cenie sprzedaży franka. To tak zwany spreed walutowy, czyli różnica pomiędzy kursem sprzedaży a kupna franka. Każdy bank ustala wysokość spreedu sam, dlatego też im różnica ta jest wyższa, tym koszt kredytu staje się większy.

Osoby, które chcą uniknąć konieczności płacenia wysokich rat nie muszą od razu podejmować decyzji o jego przewalutowaniu. Klienci nie muszą kupować franka bezpośrednio w banku, który udzielił im kredytu. Mają prawo kupić walutę tak, gdzie jest ona najtańsza. Mogą więc kupić franki w kantorze bankowym lub internetowym. Muszą jednie pamiętać o tym, aby w dniu spłaty raty na rachunku walutowym znalazła się odpowiednia kwota, która uwzględnia kurs sprzedaży z tego dnia w banku, który udzielił kredytu. Na wszelki wypadek na rachunku powinna znaleźć się większa kwota na wypadek, gdyby nastąpiła zmiana kursu. To, że kredytobiorcy mogą kupować franki nie tylko w banku, który przyznał im kredyt jest bardzo korzystne. Dysponując wolnymi środkami mogą kupić franki w chwili, gdy ich kurs będzie bardziej korzystny, zdeponować je na koncie walutowym z myślą o spłacaniu kolejnych rat kredytu.

Przewalutowanie kredytu na złotówki to pierwsze rozwiązanie, które przychodzi do głowy osobom, którym zaczyna brakować na ratę kredytu udzielonego we frankach. Rozwiązanie to nie zawsze jest korzystne, lepszym rozwiązaniem jest kupowanie franka w innym banku czy kantorze niż ten, który udzielił kredytu.

Przeczytaj również:

Leave a Reply