Jak przechowywać leki w domowej apteczce?

Jak przechowywać leki w domowej apteczce?

Domową apteczkę powinniśmy umieścić we właściwym miejscu. Tylko wtedy przechowywane w niej leki będą skuteczne. Dla domowej apteczki wybieramy takie miejsce, aby była ona niedostępna dla dzieci. Ale nie może to być półka w kuchennej lub łazienkowej szafce.

Leki powinny być bowiem przechowywane w suchym otoczeniu i w odpowiedniej temperaturze. Jakich warunków do przechowywania potrzebują leki?

Odpowiednia temperatura

Większość leków należy przechowywać w temperaturze pokojowej, czyli nie przekraczającej 25 stopni Celsjusza. Niektóre preparaty – immunoglobuliny, krople do oczu, insuliny, antybiotyki w proszku, leki wziewne – muszą być przechowywane w niższej temperaturze. Stąd najlepsze miejsce dla tych leków to lodówka. O tym, w jakiej temperaturze powinniśmy przechowywać dany lek dowiemy się z dołączonej do niego ulotki informacyjnej. Na pewno żadnych leków nie możemy przechowywać w sąsiedztwie kuchenki i grzejnika.

Odpowiednia wilgotność

Leki powinny być przechowywane w pomieszczeniu, w którym wilgotność powietrza nie przekracza 70 procent. Takich warunków nie można zapewnić w kuchni i łazience. Dlatego też nie należy przechowywać ich w tym pomieszczeniach. Znajdująca się w powietrzu wilgoć może zostać wchłonięta przez kapsułki, tabletki czy leki w postaci granulatu. Szczególnie łatwo zawilgoceniu mogą ulec te leki, których opakowanie jest nieszczelne. Leki nie tylko spęcznieją, ale stracą także swoje właściwości – kuracja nie będzie więc skuteczna.

Bez dostępu promieni UV

Lekom szkodzi światło słoneczne. Pod jego wpływem dochodzi także do wzrostu temperatury, a temperatura powyżej 25 stopni szkodzi lekom. Szkodzi im także promieniowanie UV. Pod jego wpływem substancje czynne zawarte w leku mogą ulec rozkładowi. Lek stanie się bardziej toksyczny, nie będzie też skutecznie działał.

Dla domowej apteczki musimy znaleźć miejsce bez dostępu słońca i zawsze suche. Pamiętajmy też, że większość przechowujemy w temperaturze pokojowej, a tylko niektóre w lodówce. Apteczka powinna też znajdować się w miejscu niedostępnym dla dzieci.

Przeczytaj również:

Leave a Reply