Jak sobie radzić z objawami PMSu?

Jak sobie radzić z objawami PMSu?

PMS to inaczej zespół napięcia przedmiesiączkowego, czyli zbiór rozmaitych objawów fizycznych i psychicznych, które pojawiają się u kobiet na kilka lub kilkanaście dni przed okresem. W jaki sposób można sobie z nim radzić? Czy istnieją naturalne lub specjalistyczne metody leczenia PMSu? Odpowiadamy.

PMS – przyczyny i objawy

PMS jest spowodowany burzą hormonalną w organizmie kobiety, rozpoczynającą się już kilkanaście dni przed menstruacją. Występuje on u około 80% kobiet. Do najczęstszych objawów PMSu należą:

– tkliwość, bolesność piersi

– przyrost masy ciała

– zaburzenia snu

– nadmierny apetyt

– problemy z koncentracją

– dolegliwości bólowe: głowy, pleców

– nudności, rzadziej wymioty

– uczucie zmęczenia

– drażliwość

– ogólne obniżenie nastroju

– stany depresyjne

– nieuzasadniona agresja

Oczywiście nie wszystkie objawy muszą występować jednocześnie.

Jak łagodzić objawy PMSu?

Jeżeli PMS jest dla nas wyjątkowo uciążliwy, to powinniśmy zadbać o łagodzenie jego objawów. Do najpopularniejszych metod należą:

– stosowanie terapii farmakologicznej

– zmiana stylu życia: zdrowe odżywianie się, unikanie kawy, papierosów oraz alkoholu, dbałość o aktywność fizyczną

– stosowanie naparów ziołowych: melisy, rumianku

– masaże brzucha i ciepłe okłady przy występowaniu dolegliwości bólowych.

Jeśli objawy są na tyle uciążliwe, że niemal całkowicie utrudniają nam codzienne funkcjonowanie, to wówczas powinniśmy udać się do specjalisty. Może to być lekarz pierwszego kontaktu lub ginekolog – w razie konieczności skierują nas oni dalej.

Warto wspomóc się stosowaniem specjalistycznych leków dostępnych bez recepty. Łagodzą one objawy PMSu, a jednocześnie są całkowicie bezpieczne. Jednym z takich leków jest Castagnus. Zawiera on wyciąg suchy z owoców niepokalanka mnisiego. Owoce tego krzewu od wielu lat są wykorzystywane w lecznictwie. Udowodniono, że działają one łagodząco na objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego. Wpływa on na równowagę emocjonalną poprzez hamowanie rozwoju prolaktyny – hormonu, który jest odpowiedzialny za występowanie PMSu. Lekarstwo należy stosować codziennie przez okres około 3 miesięcy.

Przeczytaj również:

Leave a Reply