Jak zażywać leki przeciwbólowe bez recepty?

Jak zażywać leki przeciwbólowe bez recepty?

Wielu z nas sięga po leki przeciwbólowe nie zastanawiając się nad ich składem. Mimo różnych nazw handlowych zawierają one te same substancje czynne. W większości z nich są to: metamizol, naproksen, diklofenak, ibuprofen, kwas acetylosalicylowy, paracetamol.

Wiele z tych substancji zawartych jest także w lekach na przeziębienie. Dlatego też bardzo łatwo jest o przedawkowanie.

Jak uniknąć przedawkowania?

Przedawkowania leków przeciwbólowych dostępnych bez recepty można uniknąć na dwa sposoby. Przede wszystkim sięgając po te leki należy przyjmować je zgodnie z zaleceniami. Drugi sposób to czytanie dołączonej do leku ulotki. Jest w niej opisany nie tylko bezpieczny sposób dawkowania leku, ale także wymieniona substancja czynna. Przedawkowania można uniknąć pod warunkiem, że jednocześnie nie będziemy zażywać leków, które mają zbliżone działanie, gdyż zawierają taką samą substancję czynną.

Zobacz też:

Jak bezpiecznie stosować leki przeciwbólowe?

Dostępne bez recepty leki przeciwbólowe dzielą się na dwie grupy. Leki należące do grupy I to niesteroidowe leki przeciwzapalne, do grypy drugiej należą nieopidowe leki przeciwbólowe. W lekach należących do I grupy substancje czynne to: kwas acetylosalicylowy, naproksen, ibuprofen. Mają one działanie nie tylko przeciwbólowe, ale także przeciwzapalne i przeciwgorączkowe. Działają skutecznie na ból głowy, zębów, przy bolesnych miesiączkach. Mogą one wchodzić w interakcje z lekami przeciwzakrzepowymi oraz lekami na nadciśnienie. W lekach z grupy II substancje czynne to paracetamol i metamizol. Nie mają one działania przeciwzapalnego, a jedynie przeciwbólowe. W niektórych krajach leki zawierające metamizol są dostępne jedynie na receptę, w innych zostały wycofane z użytku. Jeden z leków z metamizolem przez pewien czas także w Polsce sprzedawany był wyłącznie na receptę.

Nie ma znaczenia, czy zażywamy leki przeciwbólowe z grupy I, czy drugiej, w czasie kuracji nie możemy pić alkoholu! Nie popijamy ich też herbatą, kawą, sokami owocowymi, a jedynie wodą.

Źródła:

Przeczytaj również:

Leave a Reply