Jaka jest recepta na długowieczność?

Jaka jest recepta na długowieczność?

Recepta na witalność i długowieczność tak naprawdę jest bardzo prosta. Nasz organizm potrzebuje aktywności fizycznej, odpowiedniej diety, aktywności fizycznej i odpoczynku.

Fińscy naukowcy doszli do wniosku, że nasza witalność jest największa, gdy mamy 30 – 35 lat. Później zaczyna stopniowo maleć. Do pewnego stopnia witalność jest uwarunkowana genetycznie, ale tak zwany zdrowy styl życia ma na nią także bardzo duży wpływ. Zdaniem fińskich naukowców, każdy z nas może mieć lepszą formę, większą witalność i żyć o kilka lat dłużej pod warunkiem, że znajdzie czas na ruch, sen, relaks i dobrze skomponowane posiłki. W ramach prozdrowotnej przemiany powinniśmy:

  • utrzymywać prawidłową wagę, pamiętać o tym, aby nie pomijać śniadań i jeść regularnie;
    • zerwać z paleniem papierosów i nadużywaniem alkoholu;
    • robić profilaktyczne badania.

Są to naprawdę niewielkie zmiany, które przyniosą nam wiele korzyści.

Rola aktywności fizycznej

Aktywność fizyczna jest najlepszym lekarstwem nie tylko na dobre samopoczucie, ale także na długowieczność. Jest tylko jeden warunek: musimy oddawać się jej systematycznie, intensywnie i we właściwej dawce. Zdecydowanie najlepiej jest ćwiczyć na świeżym powietrzu. Chcąc dłużej żyć powinniśmy ćwiczyć 3 razy w tygodniu przynajmniej przez pół godziny. W czasie wysiłku nasze tętno nie powinno przekroczyć 130 uderzeń na minutę.

Sen – kolejny istotny czynnik

Musimy zadbać także o odpowiednią ilość snu, nie może go być ani zbyt mało, ani za dużo. W czasie snu nasze komórki odnawiają się, wzmaga się produkcja hormonów i białek. Aby zregenerować siły powinniśmy spać od 6 do 8 godzin na dobę. Starajmy się kłaść i wstawać zawsze o tej samej porze – również w weekend. Przed snem warto wybrać się na krótki spacer, aby dotlenić organizm.

Dla witalności duże znaczenie ma to, co znajduje się na naszym talerzu. Dietetycy zalecają, aby przynajmniej dwa nasze posiłki były wegetariańskie. Jedzmy 5 porcji warzyw i owoców dziennie, stosujmy olej rzepakowy lub oliwę. W ten sposób dostarczymy organizmowi wystarczającej ilości antyoksydantów.

Przeczytaj również:

Leave a Reply