Jaką pastę do zębów wybrać dla dziecka?

Jaką pastę do zębów wybrać dla dziecka?

Odpowiedzialni rodzice dbają o to, by dziecko nauczyło się samodzielnie dbać o higienę jamy ustnej. Im wcześniej zaczniemy działać, tym mniej problemów z utrzymaniem higieny i zdrowego uśmiechu dziecko będzie miało w przyszłości. Już po wyrżnięciu się pierwszego ząbka, należy zacząć dbać o niego przy pomocy delikatnej pasty lub żelu.

Jaką pastę do zębów wybrać dla dziecka?Ponieważ podczas mycia ząbków dzieciom często zdarza się połknąć pastę, nie stosuje się w nich fluoru. Nietoksycznym zamiennikiem tego pierwiastka stosowanym w pastach dla dzieci jest xylitol, który podobnie jak fluor wspomaga remineralizację szkliwa, a także pomaga ochronić zęby przed próchnicą, jednocześnie nie wykazując toksycznych właściwości charakterystycznych dla fluoru. Zatem bez obaw możemy podać taką pastę maluszkowi, mając pewność, że nawet w przypadku połknięcia, nie pociągnie to za sobą żadnych negatywnych skutków dla jego organizmu i zdrowia.

W pastach do zębów dla dzieci, podobnie jak w innych produktach do pielęgnacji, z zasady stosowane są łagodniejsze składniki czyszczące niż w pastach dla osób dorosłych, na przykład naturalne krzemionki. Wybierając pastę dla dziecka należy dokładnie przeczytać jej skład. Idealna pasta powinna zawierać tylko naturalne składniki, takie jak roślinna gliceryna, olejek z kopru włoskiego czy kreda oraz mieć neutralne pH. Jeśli znajdziemy w nim natomiast związki SLS, parabeny, czy dwutlenek tytanu, pod żadnym pozorem jej nie kupujmy. Należy unikać również wszelkich substancji konserwujących, barwników, mentolu i sacharyny. Przy okazji pamiętajmy, że składniki te mogą być szkodliwe nie tylko dla zdrowia naszej pociechy, ale też nas samych. Najlepszym rozwiązaniem jest zakup past pozbawionych fluoru nie tylko dla najmłodszych, ale i  dla całej rodziny.

Dodatkowo pasta dla dzieci bez fluoru zwykle ma łagodny i zachęcający dzieci do regularnego mycia ząbków smak – jabłkowy, truskawkowy, a nawet czekoladowy. Często też do takiej pasty dołączane są specjalne małe szczoteczki, dostosowane do rozmiarów buzi i potrzeb malucha.

Przeczytaj również:

Leave a Reply