Jaki jest kredyt na dowolny cel?

Jaki jest kredyt na dowolny cel?

Banki udzielają klientom indywidualnym różnego rodzaju kredytów. Wśród nich można wyróżnić kredyty celowe (na przykład kredyt samochodowy), jak i kredyty na dowolny cel. Jakie są to kredyty?

Kredyt gotówkowy

Przykładem kredytu na dowolny cel jest udzielany osobom prywatnym kredyt gotówkowy. Kredytem tym interesują się szczególnie osoby, które nie chcą deklarować w banku, na co zamierzają wydać pożyczone pieniądze. Pieniądze można wydać więc na wakacje, remont mieszkania, kupić prezenty na święta, opłacić zaległe rachunki, kupić nowy sprzęt RTV lub nowe meble. Kredytów gotówkowych udzielają wszystkie banki, które działają na terenie kraju. Do jego uzyskania trzeba mieć stałe źródło dochodu, pobierać rentę albo emeryturę. W przypadku kredytu gotówkowego formalności zostały przy banki bardzo mocno uproszczone. Zawsze jednak przyszli kredytobiorcy są sprawdzani w Biurze Informacji Kredytowej. W ramach kredytu gotówkowego można otrzymać kwotę kilkudziesięciu tysięcy złotych. Oczywiście, ile pieniędzy bank zdecyduje się pożyczyć zależy od oceny zdolności kredytowej poszczególnego klienta.

Pożyczka hipoteczna

Oprócz kredytów gotówkowych, które można przeznaczyć na dowolny cel, banki oferują także pożyczki hipoteczne. Środki z pożyczki hipotecznej również można dowolnie wydać. Jest jednak jeden warunek: cel ten nie może być związany z prowadzoną przez kredytobiorcę działalnością gospodarczą. W porównaniu z kredytem gotówkowym, pożyczka hipoteczna na dowolny cel może zostać przyznana w znacznie wyższej wysokości. Do tego okres spłaty może być bardzo długi. Minusem pożyczki hipotecznej wiele osób może uznać to, że jej zabezpieczeniem jest wpis do księgi wieczystej nieruchomości, czyli hipoteka.

Osoby zainteresowane bankowym kredytem na dowolny cel mają do wyboru dwa instrumenty finansowe: kredyt gotówkowy i pożyczkę hipoteczną. Oba te rozwiązania mają zarówno zalety, jak i wady. Plusem pożyczki hipotecznej jest niskie oprocentowanie, minusem kredytu gotówkowego to, że można pożyczyć tylko niezbyt wysoką kwotę pieniędzy.

Przeczytaj również:

Leave a Reply