Jaki obóz młodzieżowy wybrać

Jaki obóz młodzieżowy wybrać

Obozy młodzieżowe, to coraz chętnie wybierana oferta spędzania wakacji oraz ferii zimowych. Z roku na rok ich liczba rośnie, a także poszerza się tematyka obozowa. Jak zatem wybrać te najwłaściwsze dla naszych dzieci?

 W Ojczyźnie czy Obczyźnie?

Obozy młodzieżowe mogą się odbywać w Polsce lub za granicą. Każda z tych formuł ma swoje plusy i minusy. Obóz za granicą to w większości przypadków, zwłaszcza jeśli obóz odbywa się w basie Morza Śródziemnego, gwarancja dobrej pogody. Nie ma tu ryzyka, że dziecko spędzi całe dnie w ośrodku wypoczynkowym lub pod namiotem. Dodatkowo dla dziecka, to okazja do prawdziwej samodzielności, a także poznania obcych państw i zaznajomienia się z ich kulturą, historią i tradycja. Dziecko może też zwiedzić szereg zabytków, które dotąd znało tylko i wyłącznie z książek. Ostatecznie w wielu przypadkach, to szybka i skuteczna nauka języka obcego. Niestety wyjazdy tego typu mają też swoje wady. Przede wszystkim obóz zagraniczny jest dużo droższy niż ten krajowy. Musimy się tu liczyć z koniecznością zapłacenie nawet o sześćdziesiąt procent więcej, niż gdybyśmy chcieli wysłać dziecko na mazury lub nad polskie morze.

Dodatkowo musimy mieć świadomość, że wyjazd dziecka zagranicę to prawdziwy test jego samodzielności.

Nie będziemy w stanie ani mu pomóc, ani tym bardziej zabrać go do domu, jeśli uzna, że już chcę wracać. Jeśli zatem dziecku nie spodoba się na obozie, to niestety będzie musiało sobie poradzić z tym samodzielnie.

Kiedy wybierzemy obóz w Polsce, to od razu stajemy przed dylematem czy ma być to wyjazd tematyczny, czy też chcemy, aby dziecko po prostu odpoczęło. Wyjazdy tematyczne, to obozy młodzieżowe z przesłaniem. Może to być wyjazd pod znakiem jazdy na rowerze lub gry w piłkę, a nawet obóz detektywistyczny czy też brydżowy. W takim przypadku większość czasu poświęcona jest danej, określonej na wstępie aktywności. Jeżeli nasze dziecko ma swoje szczególne zainteresowania lub hobby i nie może się bez niego obejść, to jest to rozwiązanie idealne, pozwalające łączyć zainteresowanie z wypoczynkiem.

Więcej na https://www.atas.pl/

Przeczytaj również:

Leave a Reply