Jakie niepożądane efekty mogą wywołać leki?

Jakie niepożądane efekty mogą wywołać leki?

Każdy lek nie tylko leczy, ale może też wywołać niepożądane efekty. Jakie najczęściej są skutki uboczne zażywania leków?

Senność

Takie niepożądane skutki mogą być efektem przyjmowania leków przeciwdepresyjnych, uspokajających i antyalergicznych starszej generacji. W przypadku odczuwania takich skutków ubocznych należy zwrócić się do lekarza z prośbą o zapisanie leków nowej generacji, które nie wywołują takich niepożądanych efektów.

Tycie

Sprzyja mu zażywanie starszej generacji środków przeciwdepresyjnych, uspokajających, jednoskładnikowych tabletek antykoncepcyjnych, które zawierają jedynie progesteron. Tycie może być również ubocznym skutkiem przyjmowania glikortykosteroidów – leków starszej generacji stosowanych w leczeniu alergii i astmy. W żadnym wypadku nie należy przerywać kuracji. Należy poinformować lekarza i zapytać, czy dany lek można zamienić na inny nowszej generacji.

Bóle żołądka

Najczęściej są one skutkiem ubocznym doustnie przyjmowanych antybiotyków. Tak sam niepożądany efekt może wystąpić także po zażyciu witaminy D. Takich skutków nie muszą wywołać antybiotyki w postaci czopków lub zastrzyków. Bóle żołądka mogą wywołać także niesteroidowe leki przeciwzapalne. Jeśli są przyjmowane przewlekle mogą nawet spowodować powstanie wrzodów żołądka. W przypadku pacjentów, którzy muszą przewlekle przyjmować leki przeciwbólowe, częściej zlecana są drugiej generacji leki przeciwbólowe, które nie wywołują takich skutków ubocznych. Są to tak zwane COX-2 dostępne jedynie na receptę.

Suchy kaszel

Suchy, bardzo męczący kaszel może być skutkiem zażywania inhibitorów konwertazy. To grupa leków, która stosowana jest w leczeniu nadciśnienia tętniczego. Suchy kaszel może pojawić się na początku leczenia, czasem pojawia się w trakcie kuracji. Taki sam efekt uboczny wywołują inne leki, które zawierają wspomnianą substancję czynną. Decyzja o tym, co robić musi zostać podjęta przez lekarza.

Niepożądane skutki przyjmowania leków zdarzają się wyjątkowo rzadko. Zawsze jednak należy poinformować o nich lekarza.

Przeczytaj również:

Leave a Reply