Jakie pozycje do karmienia piersią są najlepsze?

Jakie pozycje do karmienia piersią są najlepsze?

Najbardziej naturalnym sposobem żywienia noworodków i niemowląt jest karmienie piersią. Maluch, który jest karmiony piersią rozwija się lepiej, mniej też choruje. Bardzo ważne jest także to, ze dzieci, które były karmione piersią przynajmniej do ukończenia szóstego miesiąca życia, w późniejszym okresie rzadziej cierpiały na nadwagę, otyłość i cukrzycę.

Jak prawidłowo karmić piersią?

Dla świeżo upieczonych mam pytanie to jest niezwykle ważne. Kobiety, które chcą karmić swoje dziecko zgodnie z zaleceniami powinny pamiętać, aby w czasie jednego karmienia podawać dziecku obie piersi. Gdy dziecko opróżni jedną pierś i w dalszym ciągu domaga się pokarmu, mama powinna podać mu drugą pierś. Jest to gwarancja, że maluch otrzyma pokarm, który ma prawidłowy skład i właściwą konsystencję. Większość mam karmi swoje pociechy „na żądanie”. Zobaczmy, które pozycje do karmienia piersią są najbardziej wygodne.

Jakie są pozycje karmienia piersią niemowlaka?

Nie ma jednej uniwersalnej pozycji karmienia piersią, które sprawdzają się w każdym przypadku. Pozycje karmienia piersią są bardzo różne. W efekcie każda mama ma możliwość wybrać taką, która najlepiej odpowiada zarówno jej, jak i dziecku. Najważniejsze jest, aby pozycja do karmienia piersi była po prostu wygodna. Jedną z najbardziej naturalnych pozycji jest półleżąca lub leżąca. Jest to pozycja, która sprawdza się zarówno przy karmieniu noworodków jak i trochę starszych dzieci. Pozycja ta wybierana jest przez kobiety jeszcze podczas pobytu w szpitalu. Sprawdza się ona szczególnie w przypadku, gdy maluch ma problemy z uchwyceniem piersi w innej pozycji. Równie klasyczna jest pozycja kołyska. Tym razem jest to pozycja siedząca. W tej pozycji maluch ułożony jest na boku w taki sposób, że jego korpus dotyka brzucha mamy, a główka i szyja leżą wzdłuż przedramienia. Gdy mówimy „mama karmiąca piersią” w naszej wyobraźni rodzi się właśnie obraz kobiety karmiącej swoje dziecko w tej właśnie pozycji. Kolejna pozycja, którą mogą wypróbować mamy szukające dla siebie i swojego dziecka najbardziej wygodnej pozycji do karmienia to skrzyżowana kołyska. Jest to pozycja, która sprawdza się przy karmieniu maluchów, które mają problem z chwytaniem piersi oraz maluchów, które urodziły się małe. W nocy bardzo wygodna pozycja do karmienia to leżenie na boku. Oczywiście pozycję tę można stosować także w dzień. Pozycja ta zalecana jest szczególnie kobietom, które są po cesarskim cięciu. Dla kobiet, które urodziły dziecko metodą cesarskiego cięciu jest to bardzo wygodna pozycja.

Źródło: https://www.lactosan.pl/elementarz-karmiacej/pozycje-do-karmienia-piersia

Przeczytaj również:

Leave a Reply