Jakie są zalety posiadania karty płatniczej?

Jakie są zalety posiadania karty płatniczej?

Karty płatnicze mają wiele zalet. Przede wszystkim posiadając kartę nie musimy nosić przy sobie gotówki. Jakie jeszcze zalety płyną z posiadania karty?

Każdą kartę płatniczą możemy ubezpieczyć. Dzięki temu ograniczona zostanie nasza odpowiedzialność za dokonane nią transakcje nieuprawnione. To dobre rozwiązanie, gdyż ubezpieczenie to obejmuje transakcje, które zostaną dokonane na kilka, a nawet na kilkanaście godzin przed zastrzeżeniem karty. Do tego w większości banków właściciel karty może sam ustalić limity dla posiadanej przez siebie karty. Może ustalić limit dla transakcji dokonywanych przez internet, limit płatności w sklepach, ale także wypłat gotówki z bankomatu. Limity te można zmieniać, nie ustala się ich raz na zawsze.

Wiele osób używa dzisiaj kart zbliżeniowych. W ich przypadku tylko transakcje do wysokości 50 złotych można wykonać bez potwierdzania numerem PIN. Przed dużymi stratami na wypadek zgubienia lub skradzenia karty zbliżeniowej można się ochronić ustalając niewielki limit dla jednorazowych transakcji, których nie trzeba potwierdzać wprowadzając kod PIN. Limit ten można ustalić samemu, ale może go ustalić bank, organizacja MaterCard lub Visa.

Gdy zgubimy kartę, musimy zastrzec ją w banku, który nam ją wydał. Dzięki temu odpowiedzialność za nieuprawnione transakcje, które zostaną dokonane przy pomocy karty będzie odpowiadał bank. Odpowiedzialność właściciela karty nawet za transakcje dokonane przed zastrzeżeniem karty jest ograniczona do wysokości 150 euro w przypadku transakcji standardowych. W przypadku transakcji dokonanych za pomocą karty zbliżeniowej nasza odpowiedzialność jest jeszcze mniejsza, bo wynosi równowartość 50 euro. Tak więc tylko do tych kwot bank może pobrać pieniądze z konta.

Kartami płatniczymi posługuje się w Polsce coraz więcej osób. Jest to bardzo wygodne, a płatności kartami są zabezpieczone dzięki wykorzystaniu mikroprocesorowej technologii i standardowi EMV. Zarówno transakcje standardowe jak i zbliżeniowe są więc naprawdę dobrze chronione.

Przeczytaj również:

Leave a Reply