Karty kredytowe: poznajmy je bliżej

Karty kredytowe: poznajmy je bliżej

Posiadanie karty kredytowej już dawno stało się modne. Jak się jednak okazuje, mało kto wie czym tak naprawdę jest karta kredytowe. Zdecydowana większość z nas utożsamia kartę kredytową z kartą debetowa. Tymczasem są to zupełnie dwa różne rodzaje produktów bankowych, które nie mają ze sobą zbyt wiele wspólnego. Przyjrzyjmy się karcie kredytowej nieco bliżej.

Posiadanie karty kredytowej nie jest uzależnione od tego, czy mamy w danym banku konto. To jedna z ważniejszych kwestii, która odróżnia kartę kredytową od karty debetowej. Karta kredytowa jest produktem całkowicie niezależnym od innych produktów bankowych. Możemy w związku z tym mieć kartę kredytową w banku, w którym nie mamy konta ani nie zaciągaliśmy do tej pory żadnego kredytu.

Mówiąc o karcie kredytowej, warto podkreślić, że posługując się nią, wydajemy pieniądze, których w ogóle nie posiadamy. Zanim jednak wpadniemy w szał zakupów, powinniśmy zdać sobie sprawę z tego, że pieniądze wydane trzeba będzie kiedyś zwrócić. Co więcej, zwracamy je wraz z odsetkami umownymi, których wysokość jest zawsze bardzo dokładnie określona w umowie. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że wiele banków oferuje tak zwany okres bezodsetkowy. Nie trwa on jednak wiecznie.

Mówiąc o kartach kredytowych, nie można zapomnieć o tym, że w wielu wypadkach jest to najbardziej korzystny kredyt, jaki w danym momencie dostępny jest na rynku. Jeśli dodatkowo uda się nam zmieścić we wspomnianym powyżej okresie bezodsetkowym, sprawa wygląda jeszcze bardziej korzystnie.

Plusem karty kredytowej jest możliwość zapłacenia nią w bardzo różnych miejscach. Wszystko uzależnione jest wyłącznie od limitu, jaki na niej mamy. Możemy więc płacić kartą kredytową za codzienne zakupy, pobyt na wczasach czy nowy telewizor. Zasada jest jednak jedna: pieniądze kiedyś trzeba będzie oddać. Warto więc kierować się rozsądkiem przy planowaniu kolejnych wydatków. W przeciwnym razie bardzo łatwo można wpędzić się w poważne kłopoty finansowe, których z pewnością każdy chciałby uniknąć.

Przeczytaj również:

Leave a Reply