Kilka informacji na temat oprocentowania kredytów

Kilka informacji na temat oprocentowania kredytów

Kredyty należą do bardzo popularnych instrumentów finansowych udostępnianych przez banki na całym świecie. Korzystają z nich zarówno osoby prywatne, jak i przedsiębiorstwa. Jednym z pojęć, które są bardzo mocno związane z kredytami jest oprocentowanie. Niezależnie od tego, jaką kwotę pożyczamy od banku i na jak długo, kredyt zawsze będzie oprocentowany.

Od czego zależy wysokość oprocentowania kredytów?

Wpływa na nie między innymi rodzaj stopy oprocentowania. Rozmawiając o oprocentowaniu koniecznie trzeba bowiem wspomnieć, że kredyt może mieć oprocentowanie stałe lub zmienne. Najczęściej oprocentowanie stałe mają kredyty gotówkowego, w przypadku kredytów hipotecznych klienci nie maja wyboru. Muszą zgodzić się na oprocentowanie zmienne. Na wysokość oprocentowania zmiennego składa się stopa bazowa. Są to stopy:

  • WIBOR dla kredytów udzielanych w rodzimej walucie;
  • LIBOR dla kredytów w dolarach i frankach szwajcarskich;
  • EURIBOR dla kredytów przyznawanych w euro.

Stopy bazowe są niezależne od prowadzonej przez bank polityki. Ustala je Rada Polityki Pieniężnej, która jest organem Narodowego Banku Polski. Stopy bazowe są aktualizowane z reguły co trzy miesiące. Wysokość zmiennego oprocentowania zmienia się właśnie w takim trybie. W skład oprocentowania wchodzi także marża banku. Ten element oprocentowania jest ustalany indywidualnie przez bank. Dzięki temu kredytobiorcy mogą z bankiem negocjować jej obniżenie. Oprocentowanie złożone z marży i stopy bazowej jest oprocentowaniem nominalnym.

Oprocentowanie rzeczywiste

Składa się na nie zarówno stopa bazowa, marża banku, jak też dodatkowe opłaty pobierane przez kredytodawcę. W skład oprocentowania rzeczywistego dodatkowo wchodzi pobierana przez bank prowizja. W to oprocentowanie może też wchodzić ubezpieczenie kredyty czy opłata przygotowawcza.

Wysokość rat zależy nie tylko od pożyczonej kwoty, ale przede wszystkim od oprocentowania kredytu. W reklamach banki do niedawna podawały tylko wysokość oprocentowania nominalnego. Dopiero od kilka lat muszą informować o oprocentowaniu rzeczywistym.

Przeczytaj również:

Leave a Reply