Kilka słów o przewalutowaniu kredytu we frankach

Kilka słów o przewalutowaniu kredytu we frankach

Jeszcze kilka lat temu osoby, które ubiegały się w banku o kredyt hipoteczny na zakup mieszkania lub budowę domu bardzo chętnie wybierały kredyt we frankach szwajcarskich. Jego kurs był wtedy bardzo niski, kredyt wiązał się więc z niskimi kosztami. W 2015 roku kurs franka zaczął gwałtownie rosnąć, raty kredytów również. Obecnie kurs franka znów spadł. W związku z tym pojawia się pytanie, czy opłaca się przewalutować kredyt?

 

Przewalutowanie kredytu we frankach szwajcarskich na kredyt w polskich złotówkach okazuje się nie zawsze korzystnym dla kredytobiorców rozwiązaniem. Oczywiście o takim rozwiązaniu warto myśleć tylko wtedy, gdy kurs franka w stosunku do złotówki jest niski. Ale dokonując przewalutowania kredytu trzeba ponieść pewne koszty. Okazuje się więc, że przewalutowanie kredytu na złotówki wcale nie musi być opłacalne. Większość kredytobiorców, którzy zdecyduje się na przewalutowanie kredytu wcale nie będzie płacić niższych rat, wręcz przeciwnie – wysokość raty ulegnie zwiększeniu.

O ile wzrośnie rata kredytu po jego przewalutowaniu zależy od kilku czynników. Przede wszystkim zależy to od tego, jak wysoki był kredyt, ale przede wszystkim od tego, kiedy został on zaciągnięty. Osoby, które zaciągnęły kredyt we frankach w roku 2007 i 2008 (wtedy kurs franka był najniższy. Frank kosztował nawet poniżej 2 złotych) i nie zdecydują się na wydłużenie okresu kredytowania, muszą liczyć się z tym, że miesięczna rata wzrośnie o ponad 500 do ponad 600 złotych. Najmniej, bo o około 200 złotych wzrosną miesięczne raty osób, które zaciągnęły kredyt we frankach w roku 2009. Frank był wtedy droższy, stąd też przewalutowanie będzie dla tych osób najbardziej korzystne. Klienci, którzy mają kredyty we frankach szwajcarskich mogą negocjować z bankiem, który udzielił im kredytu warunki jego przewalutowania na złotówki. Kredyty we frankach są bowiem problemem nie tylko dla kredytobiorców, ale także dla banków. Na pewno więc warto z bankiem negocjować warunki przewalutowania kredytu.

Przeczytaj również:

Leave a Reply