Kredyt hipoteczny na zakup mieszkania

Kredyt hipoteczny na zakup mieszkania

Wśród kredytów hipotecznych dużą popularnością cieszą się kredyty mieszkaniowe. Jest to kredyt długoterminowy, jego przyznanie oznacza związanie się z bankiem na przynajmniej 25 lat. Co więc warto wiedzie na temat tego kredytu?

Wkład własny

Z pojęciem tym zetkną się wszystkie osoby, które mają w planach zaciągnięcie kredytu hipotecznego na zakup mieszkania. Jeszcze do niedawna wysokość wkładu własnego wynosiła 10 procent. Dla kredytobiorców na pewno więc przykrą wiadomością jest to, że w 2017 roku wysokość minimalnego wkładu własnego została podniesiona do 20 procent. Są jednak banki, które nadal wymagają wkładu własnego w wysokości 10 procent, w zamian jednak klienci zobowiązani są do ubezpieczenia niskiego wkładu własnego. Bank może sięgnąć też po inne rozwiązanie i podnieść marżę.

Suma kredytu

Kredyt hipoteczny mieszkaniowy jest kredytem celowym. Środki można przeznaczyć tylko na zakup mieszkania. Wysokość przyznanego kredytu zależy od kilku czynników:

  • zdolności kredytowej kredytobiorcy;
  • wartości mieszkania;
  • W tym przypadku banki biorą pod uwagę, ile lat będzie miał kredytobiorca, gdy przypadnie data ostatniej spłaty raty.

W przypadku zakupu wysoko wycenionego mieszkania, trzeba ubiegać się o wysoką sumę kredytu. Nie wszyscy z uwagi na niską zdolność kredytową mogą na taki kredyt liczyć. Mogą jednak zgromadzić wyższy wkład własny.

Prowizja

Jest wynagrodzeniem banku za to, że przyznał kredyt. Jej wysokość wpływa na koszt kredytu. Najczęściej wynosi ona 3 procent wysokości pożyczonej od banku kwoty. Wiele banków kusi przyszłych kredytobiorców atrakcyjnymi ofertami i decyduje się na zrezygnowanie z pobierania prowizji. W tych, w których jest ona pobierana, może ona zostać doliczona do rat kredytu lub wpłacona przez kredytobiorcę jeszcze zanim bank uruchomi kredyt.

Z kredytem hipotecznym na mieszkanie mogą wiązać się także inne opłaty. Wiele banków pobiera dodatkową opłatę za przygotowanie umowy kredytowej. Opłatę tę wnosi się przy składaniu wniosku kredytowego.

Przeczytaj również:

Leave a Reply