Kredyt ze stałym czy zmiennym oprocentowaniem?

Kredyt ze stałym czy zmiennym oprocentowaniem?

Bankowe kredyty mogą mieć oprocentowanie stałe lub zmienne. Oba rodzaje oprocentowania mają zarówno zalety, jak i wady.

Oprocentowanie stałe

Wysokość oprocentowania nie ulega zmianie przez cały okres kredytowania. Tego typu oprocentowanie mogą wybrać jednak tylko kredytobiorcy, którzy decydują się na kredyt krótkoterminowy. Regułą jest, że oprocentowanie stałe dotyczy tylko kredytów, które są zaciągane na maksymalnie 10 lat. Raczej więcej na oprocentowanie stałe nie mogą liczyć osoby, które mają w planach kredyt hipoteczny. Jeśli nawet bank zaproponuje kredyt hipoteczny ze stałym oprocentowaniem, to kredytobiorcy muszą liczyć się z tym, że bank po upływie określonego terminu zamieni oprocentowanie stałe na zmienne. Warto wiedzieć, że w przypadku kredytów długoterminowych ze stałym oprocentowaniem banki bardzo często podnoszą wysokość marży. Zabezpieczają się w ten sposób przed utratą zysków na wypadek podwyżki stóp procentowych.

Oprocentowanie zmienne

Na jego wysokość wpływa marża banku i stopa referencyjna WIBOR. Marża banku jest stała, ale stopa może ulec zmianie. Jeżeli zostanie ona podwyższona, to dla kredytobiorcy oznacza, że będzie musiał płacić wyższe raty. Jeśli jednak stopa ta zostanie obniżona, zmniejszone zostanie oprocentowanie kredytu, raty staną się więc niższe.

Jakie oprocentowanie wybrać?

Osoby, które zaciągając kredyt w banku chcą czuć się pewnie, powinny postawić raczej na oprocentowanie stałe. W sytuacji, gdy dojdzie do podwyżki stóp procentowych nie będą obawiać się, że w domowym budżecie zabraknie im środków na ratę kredytu. Gdy eksperci przewidują, że stopy procentowe mogą zostać obniżone, lepszym rozwiązaniem będzie oprocentowanie zmienne. Raty zmniejszą się, w sumie kredyt będzie tańszy.

Na wysokość oprocentowania kredytu składa się marża naliczana przez bank oraz stopa bazowa WIBOR. Osoby zaciągające kredyt w banku mogą negocjować z bankiem obniżenie wysokości marży, gdyż tylko ona zależy od prowadzonej przez bank polityki. Na wysokość stopy bazowej bank nie ma wpływu.

Przeczytaj również:

Leave a Reply