Lecznicze kremy i maści

Lecznicze kremy i maści

Lecznicze substancje mogą być podawane nie tylko w formie doustnych tabletek, dożylnych lub domięśniowych iniekcji, ale także w formie kremów i maści.

Mogą one skutecznie łagodzić dolegliwości bólowe, mogą także leczyć choroby skóry.

Substancje aktywne w maściach leczniczych

Maść to tylko jedna z postaci, w której mogą znaleźć się lecznicze substancje czynne. Wśród stosowanych w maściach substancji leczniczych znajdują się między innymi:

– sterydy, które łagodzą stan zapalny;
– antybiotyki leczące infekcje;
– środki antyseptyczne, które mogą wspierać leczenie zanieczyszczonych ran i otarć;
– preparaty antyhistaminowe, które zapobiegają wystąpieniu reakcji alergicznej lub łagodzą jej objawy.

W aptekach dostępne są zarówno maści bez recepty, jak również i takie przy, których recepta jest konieczna. Wszystkie należy stosować bardzo ostrożnie (szczególnie te, które zawierają antybiotyk lub sterydy), gdyż tak, jak w przypadku stosowania leków w innej postaci, także maść może wywołać niepożądane skutki.

Na jakie choroby najczęściej stosowane są maści?

Jest wiele schorzeń, które bardzo skutecznie leczą lub łagodzą ich objawy właśnie maści. Swędzące wysypki na przykład te, które towarzyszą chorobom zakaźnym takim jak ospa skutecznie łagodzi maść cynkowa. Niewielkie dolegliwości skóry łagodzi także olejek rycynowy. Maść cynkowa może być stosowana także na oparzenia słoneczne i ukąszenia owadów. Maść cynkowa oraz olejek rycynowy dostępne są bez recepty. W aptekach dostępne są także maści, które złagodzą dolegliwości powstałe podczas aktywności ruchowej. Nie brakuje także maści rozgrzewających stosowanych przy bólach reumatycznych.

Maści mają postać półpłynną. Oprócz substancji czynnej zawierają one także dodatkowe składniki. Najczęściej do produkcji maści używane są: wosk pszczeli, lanolina, parafina, gliceryna, kamfora. Wiele spośród znanych nam leków bardzo dobrze rozpuszcza się w tych substancjach, dobrze łączą się one także z tłuszczem pokrywającym naszą skórę. Dlatego maści są skutecznym lekarstwem na wiele schorzeń.

Przeczytaj również:

Leave a Reply