Leki a opalanie

Leki a opalanie

Osoby, które zażywają leki powinny dość ostrożnie podchodzić do opalania. Wielu leków zwiększa bowiem wrażliwość skóry na działanie promieni słonecznych. W konsekwencji pojawić może się wysypka, świąd, podrażnienie, zaczerwienienie, obrzęk.

Dlaczego dochodzi do wystąpienia reakcji uczuleniowej?

Substancje zawarte w zażywanych przez nas lekach trafiają do krwioobiegu. Stąd transportowane są do tkanek budujących naszą skórę. Na skutek działanie promieni słonecznych niektóre z substancji znajdujących się w lekach mogą przekształcić się albo w toksyny, albo substancje uczulające. Na ogół reakcja alergiczna pojawia się po około dwudziestu czterech godzinach. Zdarza się jednak i tak, że nasze ciało reaguje niemalże natychmiast. Jeśli mamy wątpliwości, czy dany lek może zwiększać wrażliwość skóry na promienie słoneczne, najlepiej poradzić się lekarza bądź farmaceuty.

Jakie leki mogą prowadzić do wystąpienia fotoalergii?

Mało kto wie, że nawet dostępne powszechnie leki przeciwbólowe wydawane bez recepty mogą prowadzić do pojawienia się fotoalergii. Zalicza się do nich te, które w swoim składzie zawierają naproksen, diklofenak oraz ibuprofen. Jeśli w dołączonej do leku ulotce znajduje się informacja o możliwości wystąpienia reakcji skórnej, należy sięgnąć po krem z wysokim filtrem i ograniczyć w miarę możliwości ekspozycję na promienie słoneczne.

Na fotoalergię narażone są osoby zażywające:

– leki przeciwdepresyjne;
– niektóre antybiotyki;
– niektóre leki podawane w przypadku cukrzycy;
– leki hormonalne – mało która kobieta zdaje sobie sprawę z tego, że tabletki antykoncepcyjne mogą prowadzić do pojawienia się fotoalergii;
– beta – blokery;
– leki obniżające ciśnienie tętnicze krwi;
– leki o działaniu moczopędnym.

UWAGA: wzmożona reakcja skóry na promienie słoneczne może pojawić się również w przypadku picia niektórych ziołowych naparów. Z opalaniem należy uważać wówczas, gdy sięgamy po mniszek lekarski, nagietek, arnikę, dziurawiec oraz arcydzięgiel. Niezbędne jest wówczas stosowanie kremów z wysokim filtrem i ograniczenie ekspozycji na słońce.

Przeczytaj również:

Leave a Reply