Leki a słońce

Leki a słońce

Rozsądne korzystanie ze słońca jest konieczne w każdej sytuacji. Ale wtedy, kiedy zażywamy pewne leki musimy zachować szczególną ostrożność.

Zanim zaczniesz się opalać

Na naskórku po zażyciu pewnych leków może pojawić się odczyn fototoskyczny lub odczyn fotoalergiczny. W pierwszym przypadku zmiany pojawiają się tylko na tych częściach ciała, które były wystawione na słońce i to natychmiast po opalaniu się. W drugim przypadku krostki pojawiają się po upływie 24 godzin i nie tylko w miejscach wystawionych na słońce.

Jakie leki mogą wywołać zmiany na skórze?

Praktycznie każdy lek może zwiększyć wrażliwość naskórka na słońce. Leki, które w połączeniu ze słońcem stanowią niebezpieczną mieszankę to między innymi:

– niesteroidowe leki przeciwzapalne. Przed plażą nie powinno się zażywać leków z ketaprofenem, naproksenem, ibuprofenen. Bezpieczne są leki, które zawierają paracetamol;

– antybiotyki z grupy tetracyklin i ich pochodne;
– leki przeciwgrzybicze w postaci maści;
– leki zażywane w cukrzycy;
– leki hormonalne, również tabletki antykoncepcyjne;
– beta-blokery;
– leki na nadciśnienie;
– leki dermatologiczne na łupież, trądzik i grzybicę.

Niepożądane zmiany na skórze mogą wystąpić również po zażyciu leków zawierających wyciąg z dziurawca. Preparaty z dziurawcem w połączeniu ze słońcem powodują nie tylko reakcję uczuleniową, ale także przebarwienia skóry, które w wielu wypadkach pozostają na stałe. Na czas zażywania wymienionych leków najbezpieczniej jest zrezygnować z opalania. W przypadku stosowania naparów dziurawca kurację najlepiej jest odłożyć do jesieni. Do roślinnych preparatów, które nie lubią słońca należą również te, które zawierają wyciąg z arcydzięgla.

Zanim sięgniesz latem po leki

Koniecznie zapytajmy lekarza lub farmaceutę, czy dany lek nie zwiększa wrażliwości skóry na słońce. Dokładnie przeczytajmy także ulotkę, jeśli po lek sięgamy po raz pierwszy. Jeżeli w ulotce znajduje się informacja, że zwiększa on wrażliwość na słońce, musimy zrezygnować z opalania. Pamiętajmy, że zalecenia te dotyczą także korzystania z solarium.

Przeczytaj również:

Leave a Reply