Leki na chore zatoki

Leki na chore zatoki

Zapalenie zatok leczy się różnymi preparatami. Są wśród nich zarówno środki dostępne bez recepty, jak również silnie działające leki, które może przepisać tylko lekarz.

Leki bez recepty

Można je podzielić na preparaty ziołowe i syntetyczne. W tych pierwszych substancje czynne to wyciągi z ziół: bzu czarnego, werbeny, goryczki. To drugie działają zarówno przeciwzapalnie, jak i przeciwbólowo. Substancją czynną jest w nich ibuprofen. Oprócz niego zawierają one także pseudoefedrynę. Leki na bazie wyciągów z ziół można stosować długo, nawet powyżej miesiąca. Leków syntetycznych nie należy zażywać na własną rękę dłużej niż 5 dni. W ciągu doby można zażyć maksymalnie 6 tabletek.

Leki na receptę

Są to przede wszystkim leki sterydowe i antybiotyki. Czy są one niezbędne, musi zadecydować lekarz. W przypadku antybiotyków najczęściej wybierane są te przyjmowane doustnie. Docierają do zatok powoli, stąd też kuracja antybiotykiem trwa dość długo, nawet do dwóch tygodni. Antybiotyki niszczą bakterie odpowiedzialne za stan zapalny zatok, stosuje się więc je w przypadku bakteryjnego charakteru zapalenia. W przypadku zapalenia wywołanego przez wirusy antybiotyk nie jest skuteczny. W przypadku wirusowego zapalenia zatok zalecane są sterydy. Są podawane miejscowo wprost do nosa, te nowej generacji nie wywołują niepożądanych reakcji. Czas trwania terapii wynosi dwa tygodnie.

Skutki terapii

Stosując na zapalenie zatok syntetyczne leki dostępne bez recepty zmniejszymy objawy zapalenia: katar, obrzęk nosa i bóle głowy. Leki na bazie wyciągów z ziół pomogą nam oczyścić nos z wydzieliny. Antybiotyki i leki sterydowe skutecznie rozprawiają się ze wszystkimi objawami zapalenia. Po zakończeniu kuracji lub jeszcze w jej trakcie powinny ustąpić bóle głowy, katar i towarzysząca bakteryjnemu (tak się nie stanie, kiedy bakterie są odporne na działanie antybiotyku) lub wirusowemu zapaleniu zatok gorączka.

Zapalenie zatok można spróbować wyleczyć lekami bez recepty, jeśli nie podziałają konieczne są leki zapisane przez lekarza.

Przeczytaj również:

Leave a Reply