Leki przeciwbólowe bez recepty

Leki przeciwbólowe bez recepty

Zdecydowaną większość leków przeciwbólowych kupujemy sami bez recepty. Nie są one obojętne dla zdrowia, mogą zawierać różne substancje czynne. Na co zwracać uwagę kupując te leki?

Jakie substancje czynne mogą zawierać?

W najbardziej popularnych lekach przeciwbólowych główny składnik to:

– kwas acetylosalicylowy;
– ibuprofen;
– paracetamol.

Więcej informacji pod adresem: https://www.mp.pl/pacjent/leki/subst.html?id=548

W dostępnych bez recepty środkach przeciwbólowych mogą znajdować się także inne główne składniki: metamizol, diklofenak, ketaprofen, naproksen. Tylko leki, które nie zawierają paracetamolu zaliczone zostały do niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Działają one nie tylko przeciwbólowo, ale także przeciwzapalnie. W niektórych lekach substancje czynne są łączone.

Na jaki ból dany lek?

Leki z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych działają skutecznie na ból, który jest efektem stanu zapalnego. Można je stosować na ból zębów, głowy, bólach mięśni i reumatoidalnych. Słabe działanie przeciwzapalne wykazują leki, które zawierają metamizol. Ale leki te bardzo skutecznie uśmierzają silne bóle. Bardzo często preparaty z metamizolem mają postać zastrzyków. Ze względu na duże ryzyko wystąpienia skutków ubocznych nie zaleca się doustnego przyjmowania leków z metamizolem. Paracetamol to substancja czynna, która działa jedynie przeciwbólowo i przeciwgorączkowo. Leki te nie zlikwidują dolegliwości bólowych, których przyczyną jest stan zapalny. Nie zlikwidują one także silnych bólów. Leki z paracetamolem mogą być stosowane przez kobiety w ciąży (od drugiego trymestru), osoby z zaburzeniami krzepliwości krwi oraz przez osoby chore na wrzody żołądka. Leki, w których główną substancją jest kwas acetylosalicylowy nie mogą być stosowane przez kobiety w ciąży. Nie można ich także podawać dzieciom, które mają mniej niż 12 lat. Leki z kwasem acetylosalicylowy należy zażywać po posiłku i zawsze popijać je dużą ilością wody.

Nie mieszajmy leków, które należą do tej samej grupy. Leki przyjmowane doustnie można łączyć z tymi w postaci maści przeciwbólowej bez względu na to jakie substancje lecznicze zawierają.

Źródła:
https://www.tanie-leczenie.pl/pyralgina-500-mg-x-20-tabl.html

Przeczytaj również:

Leave a Reply