Leki przeciwbólowe bez recepty

Leki przeciwbólowe bez recepty

Leki przeciwbólowe bez recepty dostępne są w aptekach w ogromnym wyborze. Są wśród nich preparaty, które zawierają standardową dawkę substancji czynnej, ale też takie, w których dawka ta jest zwiększona.

Na co zwracać uwagę kupując i zażywając leki przeciwbólowe?

Substancja czynna

W lekach przeciwbólowych sprzedawanych bez recepty mogą znajdować się bardzo różne substancje czynne. Najczęściej jest to ibuprofen, paracetamol lub kwas acetylosalicylowy. Substancji czynnych jest jednak więcej. Jedne z nich działają nie tylko przeciwbólowo, ale także przeciwgorączkowo i przeciwzapalnie. Inne działają tylko przeciwbólowi i przeciwgorączkowo. Jeśli przyczyną dolegliwości bólowych jest stan zapalny, wybieramy lek, który działa przeciwzapalnie. Wszystkie te informacje zawarte są w dołączonej do opakowania ulotce informacyjnej. Trzeba ją przeczytać między innymi po to, aby uniknąć zażywania leków sprzedawanych pod różnymi nazwami, ale zawierającymi tę samą substancję czynną. Do tego z ulotki informacyjnej dowiemy się, jakie są przeciwwskazania do przyjmowania danego leku oraz o działaniach niepożądanych, które wybrany przez nas lek może wywołać.

Dawkowanie

Czasem zdarza się, że w ciągu doby lek zażywamy kilka razy. Przed zażyciem kolejnej dawki musimy odczekać, aż upłynie właściwa ilość czasu. Z reguły jest to kilka godzin. Informację na ten temat również znajdziemy w dołączonej do leku ulotce. Przekroczenie maksymalnej dawki może wywołać skutki uboczne: nudności, zaburzenia rytmu serca, bóle głowy. Zwiększa się także ryzyko uszkodzenia wątroby.

W jakiej postaci leki wybrać?

Leki przeciwbólowe dostępne są w postaci:

– tabletek. Są stosowane najczęściej, zaczynają działać później niż leki w innej postaci;
– zawiesiny. Działają bardzo szybko. Mogą je wybrać osoby, które chcą złagodzić ostry ból oraz te, które mają problemy z połykaniem tabletek;
– płynnych kapsułek. Przeciwbólowe działanie zaczyna się szybciej niż tabletek.

Leków przeciwbólowych nie można łączyć z alkoholem. Warto też kupować je tylko w aptece.

Przeczytaj również:

Leave a Reply