Leki stosowane powszechnie we współczesnym lecznictwie

Leki stosowane powszechnie we współczesnym lecznictwie

Przez wieki w leczeniu wielu schorzeń stosowano substancje lecznicze zawarte w roślinach. Dopiero po odkryciu związków chemicznych możliwe stało się produkowanie leków syntetycznych. Zdecydowana większość z nich jest wspólnym dziełem pracujących dla koncernów farmaceutycznych farmakologów, lekarzy klinicystów, biochemików i chemików.

Antybiotyki

Są to bardzo zróżnicowane pod względem chemicznym substancje, które wytwarzają niektóre bakterie i grzyby. Odkrycia ich wpływu na wiele bakterii dokonał przypadkiem Alexander Fleming.

Jednym z najwcześniej stosowanych antybiotyków była penicylina. Dzisiaj jest ich setki, a każdy z nich zastosowany nawet w małym stężeniu skutecznie hamuje wzrost lub nawet zabija bakterie.

Leki przeciwbólowe

Nie tylko antybiotyki są przykładem jak związki chemiczne można wykorzystać w medycynie. Wielu chorobom i urazom towarzyszy ból. Przez wieki do jego uśmierzania stosowano jedynie półśrodki. Pacjentom podawano między innymi alkohol. W stomatologii jako pierwszy lek przeciwbólowy zastosowano podtlenek azotu bardziej znany pod nazwą gazu rozweselającego. W chirurgii stosowano chloroform oraz eter dietylowy. Środki te podawane były drogą wziewną. Eter był wykorzystywany przy operacjach przez ponad wiek, stosowania chloroformu zaprzestano jednak bardzo szybko. Współczesna anestezjologia ma do swojej dyspozycji wiele związków chemicznych, które całkowicie eliminują ból.

Leki na nadciśnienie

Nadciśnienie tętnicze to choroba, która dotyka obecnie bardzo wiele osób. W leczeniu nadciśnienia lekarze mają dzisiaj do dyspozycji szereg niezwykle skutecznych preparatów. Działają skutecznie niezależnie od tego, jaka jest przyczyna nadciśnienia. W grupie leków na nadciśnienie są między innymi preparaty, które blokują wydzielanie enzymów, które odpowiedzialne są za skurcz naczyń krwionośnych.

Leki na alergię

Do łagodzenia objawów alergii stosuje się leki antyhistaminowe, które mają przeciwne działanie do histaminy – hormonu tkankowego. Są stosowane w leczeniu między innymi astmy.

Przeczytaj również:

Leave a Reply